Na plzeňských právech to opět vře, nyní kvůli Vítkovi

Markéta Žižková
18. 2. 2011 15:01
Studenti žádají kvůli neprůhlednému studiu miliardáře odchod děkana Růžičky
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Studenti plzeňských práv se po letech opět bouří. Tentokrát vlnu protestů vyvolalo podezřelé studium miliardáře Radovana Vítka.

Studenti dokonce vyzývají děkana právnické fakulty Květoslava Růžičku k odchodu, napsal týdeník Sedmička.

Růžička se podle nich na Vítkově neprůhledném studiu podílel.

Vítek zvládl dva zápočty a zkoušku v jediný den

Z indexu Radovana Vítka, který má list k dispozici, se lze dozvědět, že měl u exproděkana Milana Kindla, který figuroval v kauze plzeňských práv, potvrzenou zkoušku ze dne, kdy byl prokazatelně ve vazbě. Státnice navíc skládal podle data v indexu v sobotu.

U děkana Růžičky pak získal podezřele rychle v jeden den dva zápočty a zkoušku. Podle studentů se přitom jedná o náročný předmět, který není jednoduché absolvovat, a už vůbec ne v jeden den.

"Je zcela evidentní, že role děkana Růžičky v případě studia Radovana Vítka nebyla náhodná. Podílel se na praktikách Kindlova vedení a je vysoce pravděpodobné, že udílel nestandardním způsobem zkoušky a zápočty i dalším prominentním studentům," řekl týdeníku student Martin Marek.

Podpis je falešný, brání se Růžička

Růžička se obviněním brání. "Nikdy jsem nedal dva zápočty a zkoušku v jeden den. Buď je falešný můj podpis, nebo celý index. Každopádně bych ho chtěl vidět."

Dříve však redaktorovi Sedmičky sdělil, že rychlé získání zápočtů a zkoušky možné je.

Bývalý proděkan Milan Kindl je společně s exděkanem Jaroslavem Zachariášem a exproděkanem Ivanem Tomažičem spojen s plagiátorskou aférou na plzeňských právech.

Ta vypukla na podzim 2009, když vyšlo najevo, že Tomažič opsal svou disertační práci. Postupně pak byly na škole odhaleny i další podezřelé praktiky jako udílení titulů takzvaným rychlostudentům.

Z vedení fakulty tehdy odešel Tomažič, Zachariáš i Kindl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy