Na plzeňských právech to opět vře, nyní kvůli Vítkovi

Markéta Žižková
18. 2. 2011 15:01
Studenti žádají kvůli neprůhlednému studiu miliardáře odchod děkana Růžičky
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Studenti plzeňských práv se po letech opět bouří. Tentokrát vlnu protestů vyvolalo podezřelé studium miliardáře Radovana Vítka.

Studenti dokonce vyzývají děkana právnické fakulty Květoslava Růžičku k odchodu, napsal týdeník Sedmička.

Růžička se podle nich na Vítkově neprůhledném studiu podílel.

Vítek zvládl dva zápočty a zkoušku v jediný den

Z indexu Radovana Vítka, který má list k dispozici, se lze dozvědět, že měl u exproděkana Milana Kindla, který figuroval v kauze plzeňských práv, potvrzenou zkoušku ze dne, kdy byl prokazatelně ve vazbě. Státnice navíc skládal podle data v indexu v sobotu.

U děkana Růžičky pak získal podezřele rychle v jeden den dva zápočty a zkoušku. Podle studentů se přitom jedná o náročný předmět, který není jednoduché absolvovat, a už vůbec ne v jeden den.

"Je zcela evidentní, že role děkana Růžičky v případě studia Radovana Vítka nebyla náhodná. Podílel se na praktikách Kindlova vedení a je vysoce pravděpodobné, že udílel nestandardním způsobem zkoušky a zápočty i dalším prominentním studentům," řekl týdeníku student Martin Marek.

Podpis je falešný, brání se Růžička

Růžička se obviněním brání. "Nikdy jsem nedal dva zápočty a zkoušku v jeden den. Buď je falešný můj podpis, nebo celý index. Každopádně bych ho chtěl vidět."

Dříve však redaktorovi Sedmičky sdělil, že rychlé získání zápočtů a zkoušky možné je.

Bývalý proděkan Milan Kindl je společně s exděkanem Jaroslavem Zachariášem a exproděkanem Ivanem Tomažičem spojen s plagiátorskou aférou na plzeňských právech.

Ta vypukla na podzim 2009, když vyšlo najevo, že Tomažič opsal svou disertační práci. Postupně pak byly na škole odhaleny i další podezřelé praktiky jako udílení titulů takzvaným rychlostudentům.

Z vedení fakulty tehdy odešel Tomažič, Zachariáš i Kindl.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy