Plzeň označila viníky aféry na právech, jsou čtyři

Domácí Domácí
7. 5. 2010 17:35
Může za to bývalý děkan, dva proděkani a šéf akademického senátu, míní vedení fakulty
Nový děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil.
Nový děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil. | Foto: Jan Langer

Plzeň - Hlavními viníky kauzy plzeňských práv jsou podle současného vedení fakulty exděkan Jaroslav Zachariáš, exproděkani Ivan Tomažič a Milan Kindl a bývalý šéf akademického senátu Daniel Telecký.

Informovala o tom Česká televize s tím, že soupis s těmito jmény předalo nové vedení práv na rektorát Západočeské univerzity a také státnímu zastupitelství.

"Svými pochybeními porušili jednak vysokoškolský zákon a jednak také interní předpisy univerzity. Právě tato pochybení zakládala neprůhledný systém, o němž hovoří profesorka (Vladimíra) Dvořáková," uvedl pro ČT současný děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil.

V materiálech, který fakulta v pátek předala, jsou vypočteny i konkrétní případy porušení vysokoškolského zákona.

Například měla být porušena pasáž, která ošetřuje kurzy celoživotního vzdělávání.

"Podle vysokoškolského zákona může být kurz použit jako základ pro další bakalářské studium, ale musí vedle kurzu student složit ještě další zkoušky a pak teprve může ke státnici," řekl děkan. To se ale v Plzni nedělo a praxe byla taková, že absolventi kurzu byli z rozhodnutí děkana automaticky připuštěni k státnicím. "Bývalé vedení v tomto bodě zcela zjevně porušilo zákon," uvedl Pospíšil.

Plzeňská právnická fakulta má nyní na stole seznam zhruba 70 lidí, kterým hodlá odebrat titul.

Figurují mezi nimi i jména významných politiků a státních úředníků. Ze zprávy vyšetřovací komise vyplývá, že o magisterský titul může přijít mimo jiné i chomutovská primátorka Ivana Řápková nebo starosta Prahy 5 Milan Jančík.

"U dotyčných jsme shledali nestandardní průběh státní závěrečné zkoušky a u tří i celého studia," konstatuje ve zprávě vyšetřovací komise v čele s prorektorkou Evou Pasáčkovou.

Kromě Jančíka a Řápkové by mohla fakulta odebrat titul i někdejším ministerským náměstkům Daně Trezziové, Robertu Szurmanovi a Ivo Vrzalovi. Všichni ale shodně tvrdí, že studovali řádně. "Moje studia byla naprosto korektní, o titul se neobávám," řekl deníku Jančík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Polsku se konaly další protesty kvůli zákazu interrupcí

Tisíce lidí dnes v centru Varšavy demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň. Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se konaly také v dalších polských městech, například v Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích.

před 1 hodinou

Německý skokan Eisenbichler vyhrál v Ruce i druhý závod sezony

Úřadující mistr světa Markus Eisenbichler z Německa vyhrál v Ruce i druhý individuální závod sezony Světového poháru skokanů na lyžích. Češi se dnes ve Finsku prvních bodů nedočkali, nejlepší Viktor Polášek obsadil 36. místo.

Devětadvacetiletý Eisenbichler šest dnů po triumfu v zahajovacím závodu zimy ve Wisle předvedl další suverénní výkon. Aktuální formu demonstroval skoky 146 a 141 metrů a třetí triumf v kariéře si připsal s velkým náskokem téměř dvaceti bodů před Polákem Piotrem Žylou. Stupně vítězů zkompletoval další ze svěřenců českého trenéra Michala Doležala Dawid Kubacki, jenž se svým reprezentačním kolegou prohrál jen o dvě desetiny bodu.

Po nevydařeném úvodu sezony SP ve Wisle, kdy se ani jeden z Čechů nekvalifikoval do závodu, se ve Finsku tři členové týmu Františka Vaculíka představili mezi padesátkou účastníků závodu. Nejlepšímu Poláškovi nicméně po skoku dlouhém 113 m chybělo k postupu do bodované třicítky přes deset bodů. Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek se seřadili na 43. a 44. pozici. Filip Sakala skončil v páteční kvalifikaci.

V Ruce nestartuje kvůli několika pozitivním testům na koronavirus elitní reprezentace Rakouska v čele s úřadujícím vítězem SP Stefanem Kraftem. Nejlepším z B týmu byl devatenáctý Clemens Leitner.

Hned v úvodu závodu měl těžký pád loňský vítěz z Ruky Daniel André Tande. Norský skokan neustál dopad a podle všeho si poranil koleno. Doskočiště musel opustit na zdravotnických saních.

Další zprávy