Plzeň označila viníky aféry na právech, jsou čtyři

Domácí Domácí
7. 5. 2010 17:35
Může za to bývalý děkan, dva proděkani a šéf akademického senátu, míní vedení fakulty
Nový děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil.
Nový děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil. | Foto: Jan Langer

Plzeň - Hlavními viníky kauzy plzeňských práv jsou podle současného vedení fakulty exděkan Jaroslav Zachariáš, exproděkani Ivan Tomažič a Milan Kindl a bývalý šéf akademického senátu Daniel Telecký.

Informovala o tom Česká televize s tím, že soupis s těmito jmény předalo nové vedení práv na rektorát Západočeské univerzity a také státnímu zastupitelství.

"Svými pochybeními porušili jednak vysokoškolský zákon a jednak také interní předpisy univerzity. Právě tato pochybení zakládala neprůhledný systém, o němž hovoří profesorka (Vladimíra) Dvořáková," uvedl pro ČT současný děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil.

V materiálech, který fakulta v pátek předala, jsou vypočteny i konkrétní případy porušení vysokoškolského zákona.

Například měla být porušena pasáž, která ošetřuje kurzy celoživotního vzdělávání.

"Podle vysokoškolského zákona může být kurz použit jako základ pro další bakalářské studium, ale musí vedle kurzu student složit ještě další zkoušky a pak teprve může ke státnici," řekl děkan. To se ale v Plzni nedělo a praxe byla taková, že absolventi kurzu byli z rozhodnutí děkana automaticky připuštěni k státnicím. "Bývalé vedení v tomto bodě zcela zjevně porušilo zákon," uvedl Pospíšil.

Plzeňská právnická fakulta má nyní na stole seznam zhruba 70 lidí, kterým hodlá odebrat titul.

Figurují mezi nimi i jména významných politiků a státních úředníků. Ze zprávy vyšetřovací komise vyplývá, že o magisterský titul může přijít mimo jiné i chomutovská primátorka Ivana Řápková nebo starosta Prahy 5 Milan Jančík.

"U dotyčných jsme shledali nestandardní průběh státní závěrečné zkoušky a u tří i celého studia," konstatuje ve zprávě vyšetřovací komise v čele s prorektorkou Evou Pasáčkovou.

Kromě Jančíka a Řápkové by mohla fakulta odebrat titul i někdejším ministerským náměstkům Daně Trezziové, Robertu Szurmanovi a Ivo Vrzalovi. Všichni ale shodně tvrdí, že studovali řádně. "Moje studia byla naprosto korektní, o titul se neobávám," řekl deníku Jančík.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy