Na Plzeňsku se zopakuje duel Chovance a Pospíšila

ČTK ČTK
3. 9. 2013 8:49
Oba šéfy krajských organizací a také místopředsedy stran nominovali kolegové na pozice lídrů.
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Loňský souboj o plzeňské hejtmanství si v letošních předčasných parlamentních volbách zopakují v Plzeňském kraji lídři dvou tradičních politických rivalů - Milan Chovanec z ČSSD a Jiří Pospíšil z ODS.

Oba šéfy krajských organizací a také místopředsedy stran nominovali straničtí kolegové na pozice lídrů.

V roce 2010 volby do Poslanecké sněmovny vyhrála v kraji ČSSD před ODS. Loňské krajské volby zase vyhrála Pospíšilova ODS. Získala ale stejně mandátů jako druhá ČSSD, jejíž lídr Chovanec se pak stal hejtmanem. Nyní si oba lídři souboj zopakují.

Na kandidátkách pracují i další strany v kraji.

Bývalého ministra spravedlnosti Pospíšila regionální sněm ODS postavil do čela kandidátky, v parlamentních volbách ji v kraji povede už potřetí. Lídrem byl i letech 2006 a 2010, ve volbách v roce 2002 byl na druhém místě kandidátky.

Hejtman Chovanec vede kandidátku do Sněmovny poprvé. V ČSSD zastává post stínového ministra dopravy.

Vzhledem k přijatému etickému kodexu krajského zastupitelstva Chovanec v případě zisku mandátu poslance nebude hromadit funkce. Nechal se slyšet, že by se vzdal hejtmanského postu.

O lídrech mají jasno i další strany

O lídrech mají jasno i některé další strany. KSČM povede do voleb lídr z roku 2010, poslanec Karel Šidlo.

V čele kandidátky TOP 09 je místopředseda strany Marek Ženíšek. Poslanec Jaroslav Lobkowicz, který byl lídrem TOP 09 v roce 2010, je nyní mezi prvními třemi jmény kandidátky.

Lídra si zvolili i zelení. Jejich kandidátku povede v kraji nestraník, někdejší senátor Richard Sequens.

Na zvolení lídrů a dalších jmen na kandidátkách pracují i ostatní strany. Lidovci hodlají jméno lídra oznámit zřejmě ve čtvrtek. Ve stejný den se na mimořádné konferenci v Plzni rozhodne i o kandidátce SPOZ, řekla krajská předsedkyně Dita Portová.

Věci veřejné podle krajské manažerky Lucie Šrailové budou chtít sestavit kandidátku během nejbližších dnů. V minulých volbách ji vedl poslanec Jaroslav Škárka. Ten se ale se stranou rozešel.

Hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO 2011 podle krajského šéfa Jana Volného jméno lídra má, oznámí ho ale oficiálně v příštích dnech na tiskové konferenci.

 

Právě se děje

Další zprávy