Kam se studenty plzeňských práv? Zatím ticho po pěšině

ČTK ČTK
1. 2. 2012 19:51
Pokud škola skončí, museli by být umístěni na jiné univerzity. Ty zatím mlčí
Do konce července může fakulta vykonávat státní zkoušky. Ostatní studenti by museli přejít na některou ze tří ostatních právnických fakult v České republice,uvedla rektorka Ilona Mauritzová.
Do konce července může fakulta vykonávat státní zkoušky. Ostatní studenti by museli přejít na některou ze tří ostatních právnických fakult v České republice,uvedla rektorka Ilona Mauritzová. | Foto: V. Baxa

Plzeň - Na plzeňské právnické fakultě studuje 2000 lidí, pokud škola skončí, museli by ti, kteří letos školu neukončí, být umístěni na jiné univerzity.

Připustila to rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová v reakci na středeční stanovisko Akreditační komise (AK), která neprodloužila fakultě akreditaci na pětiletý magisterský obor pro další roky. Zástupci právnických fakult v jiných městech se zatím k případnému přijetí plzeňských studentů nechtěli vyjadřovat.

"Do konce července 2012 má fakulta platnou akreditaci. To znamená, že může do konce července vykonávat státní zkoušky. Ostatní studenti by museli přejít na některou ze tří ostatních právnických fakult v České republice," uvedla rektorka. "Poslední ročníky by udělaly státnice, ale ročníky první až čtvrtý by musely dostudovat někde jinde," vysvětlila.

Komise ve středu prodloužila platnost akreditace do konce letošního října, aby umožnila studentům přechod na jiné fakulty.

Na fakultě studuje 2000 lidí, naprostá většina právě v končícím magisterském programu. Otázkou je, zda právnické fakulty v Praze, Brně a Olomouci budou schopny studenty prvních až čtvrtých ročníků pojmout. Například magisterský program olomoucké fakulty studuje v současnosti 1700 lidí, k případnému přijetí plzeňských studentů se škola nechtěla vyjadřovat.

Děkan: Pořád se mi tomu nechce věřit

"Pokud by toto magisterské studium nemělo akreditaci, tak se nedá pokračovat a znamenalo by to něco naprosto fatálního, ale mně se pořád chce věřit, že je to nedorozumění, že se to ještě podaří dotáhnout do konce," řekl nedávno zvolený děkan plzeňské právnické fakulty Jan Pauly.

Mně se pořád chce věřit, že je to nedorozumění, říká nový děkan plzeňské právnické fakulty Jan Pauly.
Mně se pořád chce věřit, že je to nedorozumění, říká nový děkan plzeňské právnické fakulty Jan Pauly. | Foto: http://isis.vse.cz

Musí se prý hlavně seznámit s odůvodněním AK a probrat ho s vedením univerzity. Připustil ale, že alfou a omegou je pro školu magisterské studium, které ji drží ekonomicky.

Mluvčí ZČU Kamila Kvapilová uvedla, že fakulta vynaložila na řešení personální otázky úsilí a poctivě připravovala reakreditační spis. To vše přesto nebylo ani s osobou nového děkana pro členy AK dostatečným argumentem.

"Vedení ZČU se nejprve podrobně seznámí s verdiktem Akreditační komise a projedná další postup s vedením fakulty právnické. Do té doby nebude vydávat k výše uvedenému zamítnutí žádné stanovisko," dodala Kvapilová s tím, že se ve čtvrtek dopoledne uskuteční mimořádné zasedání vedení univerzity.

Studenti: Nesouhlasíme, škola funguje standardně

Studentská komora akademického senátu právnické fakulty s rozhodnutím AK nesouhlasí, nebyl pro něj prý důvod. "(Komora) Zdůrazňuje, že kvalita studia na fakultě je přinejmenším srovnatelná s kvalitou studia na ostatních právnických fakultách. Škola funguje standardně a transparentně," stojí v prohlášení.

Podobně reagoval i ministr školství Josef Dobeš (VV). "Zjištění Akreditační komise má nepochybně svojí váhu, ale je třeba si ho přečíst nejen na ministerstvu, ale i paní rektorka, pak jsou možné další kroky a definitivní stanovisko má ministerstvo," nechal se ve středu slyšet.

Akreditační komise fakultě vyčítala hlavně to, že nedokázala vytvořit stabilní a kvalifikovaný sbor vlastních akademických pracovníků. Neutěšený personální stav pak podle komise nevytváří podmínky pro kvalitní vzdělávání.

"My máme personální zabezpečení takové, že je 12 profesorů, 13 docentů. Na všech klíčových pozicích jsou prakticky lidé, kteří nejsou přestárlí, lidé, kteří mají plný úvazek na této fakultě a kteří nepřesahují požadavek 1,5 úvazku v celkovém součtu, to jsou požadavky AK," hájil se ale děkan Pauly.

Bývalý student: Škola si o to koledovala

Podle bývalého studenta práv Martina Marka, který na samém začátku skandálu univerzity poukazoval na podivné praktiky na fakultě a kritizoval její tehdejší vedení, ale škola k nezískání akreditace spěla.

"Je velká škoda, že po tom skandálu nevyužila (fakulta) své šance, kdy se mohla očistit. Chytili se jí lidé, kteří se na tom skandálu podíleli. Na druhou stranu je to spravedlivé, protože zásadní změny škola neprovedla," řekl v reakci na rozhodnutí AK.

Naopak oslovení studenti, kteří se zprávu dozvěděli od redaktorky ČTK, byli značně překvapení a rozladění. " O tom jsem neslyšela, nevím, co to bude znamenat pro mě. Začala jsem sem chodit loni, myslela jsem, že se škola už se všemi problémy vyrovnala," řekla viditelně zaskočená studentka.

 

Právě se děje

Další zprávy