Bývalí pedagogové z Plzně chtějí novou fakultu práv

ČTK ČTK
21. 12. 2011 14:30
Skupina chystá fakultu při soukromé VŠMIE v Praze. Škola požádala o akreditaci
Akreditační komise ministerstva školství by měla o udělení akreditace rozhodovat v lednu
Akreditační komise ministerstva školství by měla o udělení akreditace rozhodovat v lednu | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Skupina 50 pedagogů kolem bývalého proděkana plzeňských práv Karla Eliáše chystá novou právnickou fakultu při soukromé Vysoké škole manažerské informatiky a ekonomiky (VŠMIE) v Praze.

Škola požádala 30. listopadu o akreditaci magisterského oboru všeobecné právo. Akreditační komise ministerstva školství o ní bude rozhodovat v lednu a rozhodnutí lze očekávat v dubnu, řekl Karel Eliáš.

Eliáš je spoluautorem nového občanského zákoníku, který před více než rokem jako lídr reformního vedení neúspěšně kandidoval na děkana v Plzni. Pokud získá akreditaci a státní souhlas, otevře se první ročník už v září 2012.

V přípravném týmu jsou další bývalí proděkani a reformátoři - Petr Bezouška a Bohumil Havel, kteří stejně jako Eliáš letos o prázdninách fakultu na vlastní žádost opustili. Nesouhlasili totiž s kroky současného vedení v čele s děkanem Květoslavem Růžičkou, který 12. prosince ze zdravotních důvodů rezignoval.

Plzeňská práva opustilo 29 ze 138 pedagogů

Plzeňská fakulta utrpěla vinou skandálů s rychlostudiem a nově také s odejmutím akreditace doktorského studijního programu a pozastavením oprávnění udělovat titul JUDr. Kvůli sporům o dalším směřování ji v srpnu opustilo 29 ze 138 pedagogů.

Nová práva by měla, podobně jako státní právnické fakulty v Plzni, Praze, Brnu i Olomouci, všeobecné zaměření na všechny druhy právních disciplín.

"Chceme malou školu do 200 lidí v ročníku," uvedl Eliáš. Pedagogů by mělo být 40 až 50. Máme už vyčleněnou budovu pro 2000 studentů, dodal. V ČR zatím nemá žádná soukromá škola pětileté magisterské právnické studium nebo navazující dvouleté studium, tedy nemá vzdělávání, které by absolventům umožnilo pracovat jako soudci, advokáti a notáři.

"Projekt byl vypracován silným týmem 11 profesorů a docentů a 22 dalších odborníků s titulem Ph.D.. Ti by měli být zároveň garanty kvalitní výuky práva," uvedl Eliáš.

Nová právnická fakulta musí získat ke svému zřízení souhlas akreditační komise s oborem, poté musí komise doporučit vydání státního souhlasu.

"To jsou hodně obtížné věci, protože to klíčové není, že by neuměli udělat obor práva. Bude ale záležet na tom, kolik lidí, v jaké kvalifikaci, s jakým zaměřením, tedy aby vše personálně odpovídalo," řekla šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Nevyloučila, že by se povolení dalo stihnout do září 2012, ale zároveň dodala, že u právnických fakult je komise hodně opatrná a povolování nové bude velmi pečlivě zvažovat.

 

Právě se děje

Další zprávy