Kácení na Šumavě způsobilo obrovské škody, tvrdí Duha

Michal Kalina, Eliška Morochovičová
18. 8. 2011 17:20
Správa parku jejich obvinění odmítá, zákon prý přísně dodržovala
Foto: Zuzana a Josef Havlínovi

Modrava - Hnutí Duha přišlo se studií, která údajně potvrzuje zbytečnost zákroku proti kůrovci v NP Šumava u Modravy na Klatovsku. Místy až pětina pokácených stromů byla podle ní zdravá. Správa Národního parku Šumava však tato tvrzení odmítá.

Měření pomocí GPS zařízení prováděli na místě ochránci přírody. Podle nich došlo ke zničení 10 procent vzácných podmáčených smrčin.

"Škody na vzácné přírodě jsou obrovské a nikdy už se je nepodaří zacelit. Ke kácení takového rozsahu jednoznačně správa parku potřebovala výjimky ze zákona, ty ale dodnes nezískala," tvrdí Jaromír Bláha z Duhy.

Podle hnutí došlo i k devastaci malých stromků, které pod zasaženými kmeny rostly. Kácení navíc nemá mít v boji proti kůrovci velký význam, protože lokalitu obklopují další bezzásahové zóny.

S takovým názorem se ztotožnili už dříve někteří vědci. Podle nich mělo kácení probíhat jen v okrajových částech parku.

"Události posledních týdnů potvrdily, že divoká příroda na Šumavě překáží dřevařským firmám, developerům i spekulantům s pozemky," dodal ředitel Duhy Petr Machálek s tím, že stovky účastníků blokády ukázaly, že se s takovým přístupem nesmíří.

Podívejte se, jak to vypadalo na Šumavě před zásahem:

Pavel Pěchoušek z kanceláře ředitele Správy Národního parku Šumava ve vyjádření pro Aktuálně.cz však označuje tvrzení Hnutí Duha za matoucí a čistě účelové. Uvedl, že výjimky ze zákona nebylo třeba pro kácení udělovat. "To potvrdila také Inspekce životního prostředí. V porostech nevznikly žádné souvislé holiny." řekl. Proto jsou prý výroky o ničení divoké přírody zcela lživé.

"Správa Národního parku Na Ztraceném proti kůrovcové kalamitě zasahovala zcela legálně. Naši pracovníci postupovali podle zákona o Ochraně přírody a krajiny, který jsme přísně dodržovali. Od začátku byly naše aktivity kontrolovány s Inspekcí životního prostředí, která v našich krocích neshledala žádný problém," uvedl Pěchoušek.

Opětovnou příležitost ke vzájemnému dialogu obě strany dostanou už 23. srpna, kdy na lokalitu Na Ztraceném vyrazí tým složený z odborníků ze Správy Národního parku Šumava a Hnutí Duha. "Na lokalitě zkontrolují míru parazitace kůrovce. K této dohodě došlo při pondělním jednání u kulatého stolu na Modravě," řekl k akci Pěchoušek.

 

Právě se děje

Další zprávy