Horní Bříza - Horní Bříza na Plzeňsku odstranila obří ekologickou zátěž.
V Plzeňském kraji to byla dosud největší podobná akce za 247 milionů korun. Sanovala bývalou skládku dehtu, popele, škváry, odpadu z keramičky a generátorovnu ve středu města, kam se vypouštěly fenoly.
Nebezpečné odpady mohly ohrozit rozsáhlé podzemní zdroje vody. Na speciální skládky se odvezlo přes 150 000 metrů krychlových zeminy. Řekl to starosta Vojtěch Šedivec.
"Dehty tam byly ukládány pravděpodobně od doby zahájení provozu generátorovny v roce 1924 do 70. let, kdy začalo jejich odvážení do chemických závodů v Litvínově. Druhou lokalitou sanačních prací byla bývalá generátorovna, jejíž součástí bylo dehtofenolové hospodářství," uvedl.
V polovině roku 2009 byl proveden průzkum, sanaci odstartovalo sdružení firem Syner a Eliod v květnu 2011.
Původně měl projekt přijít na 235 milionů Kč. Město na něj dostalo 211 milionů z operačního programu Životní prostředí, kraj dal 13 milionů Kč, osm milionů korun výrobce keramických obkladů Lasselsberger, nástupce bývalé keramičky, a zbytek město.
Při sanaci se ale podle vedení města nepředvídaně zvýšil objem zeminy s příměsí dehtu, kontaminované byly i betonové konstrukce.
Dodatečné práce prodloužily dokončení sanace o tři měsíce a zvýšily výdaje o 12 milionů korun.
Dehty se odvážely k Temelínu
Po ukončení sanací nechalo město provést aktualizaci analýzy rizik, která potvrdila, že byly splněné veškeré povolené limity.
Skládka byla jen navezena na dřívější terén, takže se odpad pouze odtěžil. Zemina se podle stupně znečištění odvážela na skládku do Vysoké, kde ji míchali s nezávadnou hlínou nebo biologicky rozkládali. Dehty se odvážely na skládku k Temelínu.
Po odtěžení vznikla jáma v generátorovně, kterou firmy utěsnily jílem a zavezly.
Nebezpečné chemikálie, které byly dříve pachově postižitelné, se objevily ve dvou studních, které ale lidé nepoužívali, protože byly napojeni na městský vodovod.
"Geologické podloží je porézní. Navíc jsou pod námi zvodně, velká podzemní jezera, a pod nimi je ohromné jezero v prohlubni, které zasahuje hodně daleko. Kdyby se chemikálie dostaly do spodních vod, tak by to mohlo znamenat znečištění v širokém okolí," odůvodnil sanace Šedivec.
Nebezpečí by hrozilo také okolním obcím, které berou ze zvodní vodu do úpraven.