Dušičky: Přes sto uren čekalo desítky let na pohřbení

ČTK ČTK
2. 11. 2012 19:36
Ve Stříbře uložili ostatky lidí, k nimž se nikdo nehlásil, do výstavní rodinné hrobky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Stříbro (Tachovsko) - Více než stovku uren s ostatky lidí, k nimž se nikdo nehlásí, uložili v pátek, na Dušičky, na městském hřbitově ve Stříbře na Tachovsku.

Ostatky, které na pohřbení čekaly i desítky let, jsou nyní v části Seifertovy hrobky z konce 19. století, která bude částečně sloužit jako městský hrob, sdělil historik Jiří Nenutil.

Do hrobky tak pracovníci pohřební služby a vysokoškolští studenti přemístili celkem 134 uren lidí, kteří zemřeli bez pozůstalých, lidí z tak zvaných sociálních pohřbů hrazených městem, obětí trestných činů, ostatků ze zrušených německých i českých hrobů a nálezy z loňského záchranného výzkumu na hřbitově. Urny byly dosud uloženy mimo jiné v depozitech pohřebního ústavu.

V hrobce bývali nejbohatší, nyní nejchudší

Výstavní Seifertova hrobka patřila kdysi rodině nejmovitějších stříbrských občanů. Po válce ale byla rodina odsunuta a hrobka obsahující velmi cenné zinkové sarkofágy chátrala. Na stavu stavby se podepsali vykradači hrobů i vandalové, kteří mimo jiné poškodili zinkové umělecky zdobené sarkofágy. Hrobky se podle Nenutila ujalo město, které ji jako součást projektu úpravy hřbitova nechává adaptovat na ekumenickou kapli.

V části pohřební komory zůstávají staré sarkofágy, v druhé polovině vznikl městský hrob pro hromadné uložení bezprizorních ostatků ze zrušených hrobů a ze sociálních pohřbů. V horní polovině hrobky bude kaple pro vzpomínání na zemřelé, uvedl Nenutil. Město kromě toho zřídí na hřbitově rozptylovou loučku a pietní místo, kam se budou ukládat náhrobní desky ze zrušených hrobů. Časem se počítá i s rekonstrukcí památníku obětem války.

Na stříbrském hřbitově se uskutečnily výzkumné projekty studentů a vědců z plzeňské univerzity - filozofů i právníků. Odborníci se mimo jiné věnovali průzkumu místa, kde byl údajně dřív společný hrob. "Nakonec se ukázalo, že je tam uloženo jen několik uren a cedulka, která se mýlila," uvedl Nenutil.

Městský hřbitov ve Stříbře je podle něj příkladem místa, kde se v průběhu času projevují důsledky majetkových a právních změn po druhé světové válce. Na hřbitově bylo množství německých hrobů, po vysídlení Němců se pak hroby postupně přebíraly a nahrazovaly jinými. Hřbitov zkoumali i studenti plzeňské právnické fakulty při výzkumném projektu zaměřeném na právní skutečnosti nacistické okupace a na její důsledky.

 

Právě se děje

Další zprávy