Plzeň - Hnutí DUHA se nelíbí, že správci šumavského národního parku vysazují v lesích Ptačího potoka nové stromky. Ekologická organizace tvrdí, že je to plýtvání penězi.
Paradoxem je podle ní i to, že se jedná o místo, kde mladé stromky byly. Kácení nařízené současným vedením parku většinu z nich ale ulámalo a zahubilo.
"Nejdříve pustí těžaře do oblasti dříve ponechané přírodě, kde ale kácení už nemá na šíření kůrovce příliš velký vliv. Při kácení zničí všechny mladé stromky, které pod svými rodiči vyrůstaly. A pak je jdou za drahé peníze znovu vysazovat," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
Podle organizace by se tu navíc les i po kácení dovedl obnovit sám.
DUHA: Lepší by bylo sázet jedle a buky v nižších polohách
Ve vyšších polohách Šumavy, jako je právě Ptačí potok, přirozeně rostou smrky a jeřáby. Právě jeřáby do řad tu park nyní vysazuje.
"Správa národního parku spočetla, že v místech ponechaných divoké přírodě vyrůstá průměrně 5000 mladých stromků na hektar. K obnově lesů by jich přitom stačilo 400 až 500," stojí v tiskové zprávě Hnutí DUHA.
Bláha také uvedl, že budou požadovat vyčíslení nákladů za sázení, které pak zveřejní. "Mnohem prospěšnější by bylo, kdyby správa parku vysazovala více buků a jedlí v nižších polohách parku, kde je potřeba obnovit smíšené lesy," dodal. Místní obec Modrava podle hnutí chystá ke kácení na neděli veřejnou akci.
Rozsáhlé kácení, proti kterému na Šumavě protestovaly stovky lidí, proběhlo v červenci a srpnu. Odborníci i Hnutí DUHA během něj upozorňovali, že už nemá vliv na šíření kůrovce.
Česká inspekce životního prostředí nyní kvůli tomu jedná o pokutě pro vedení šumavského národního parku.
Takhle vypadaly boje o stromy na Šumavě: