Čtenář zapomněl v knize doklady i návod, jak je padělat

ČTK ČTK
14. 5. 2012 13:55
Pracovníci knihoven nalézají v knihách nejrůznější poklady, favoritem jsou párátka
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: sxc

Plzeň - Soukromé dopisy, vstupenky, rodinné fotografie, sázkové tikety, drobné předměty i důležité osobní doklady zapomínají ve vrácených knihách čtenáři Knihovny města Plzně.

Nedávno museli pracovníci knihovny dokonce volat policii, protože jeden ze čtenářů nechal ve vrácené publikaci nejen osobní doklady, ale i přiložený návod, jak padělat doklady a jak na falešné dokumenty získat půjčku, řekla ředitelka knihovny Helena Šlesingerová.

"Je docela zajímavé, co vše se dá v knize najít. Například poslední dobou se rozmáhají párátka jako záložky. Občas tam však lidé zapomínají i důležité dokumenty. Pokud je jasná totožnost majitele, tak ho kontaktujeme a věci mu vracíme," uvedla.

Knihovna, která má ve fondu na 460 000 svazků, řeší ročně až desítky případů vandalství. Někteří čtenáři mají ve zvyku v knihách podtrhávat, vpisovat do nich komentáře nebo je jinak "vylepšovat".

Opravují gramatické chyby

Pokud se podaří prokázat, kdo výtisk poškodil, žádá knihovna náhradu. Musí-li titul vyřadit, platí dotyčný plnou cenu a manipulační poplatek, menší poškození stojí 50 korun, za převazbu se platí 120 a za nové desky 150 korun.

"Děti do knih kreslí, studenti si podtrhávají v naučné literatuře, a to nejen tužkou, ale i fixem nebo zvýrazňovačem. Máme tak tituly, jež jsou podtrhané od první do poslední stránky," popsala Šlesingerová.

Určitá skupina čtenářů na stránky vpisuje komentáře - nejčastěji do populárně naučné literatury z politicko-historické oblasti. Lidé tak občas cítí potřebu sdělit, co si o knize myslí, nebo jak se s tematikou srovnává.

Někteří nespokojení čtenáři dokonce neváhají do tiráže poznamenat, že nemělo cenu knihu ani překládat.

Knihovna v minulosti řešila i případ, kdy čtenářka, bývalá učitelka, ve vypůjčených svazcích opravovala tiskové, pravopisné i stylistické chyby.

"Když se jí například zdálo, že autor používá stále stejná slova, tak je škrtala a nadepisovala nad ně synonyma. Přitom si nemyslela, že knihy ničí, naopak že je vylepšuje, že dává do pořádku nekvalitní práci odpovědného redaktora," řekla ředitelka.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Nejbližší knihovna ve vašem okolí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

Další zprávy