Univerzitu Pardubice ochromila hrozba bombou, je zavřena

ČTK ČTK
30. 9. 2014 7:40
Anonym pohrozil, že v úterý dojde k výbuchu v univerzitní budově, policejní opatření se týkají objektů ve čtyřech městech.
Univerzita Pardubice - ilustrační foto.
Univerzita Pardubice - ilustrační foto. | Foto: Nadace Mies van der Rohe/ Ester Havlová

Pardubice - Policie v noci na úterý dokončila prohlídku prostor Univerzity Pardubice a uzavřela je. V 07:00 zahájila prohlídku vyklizených studentských kolejí, řekla ČTK policejní mluvčí Jitka Vavřinová.

Anonym hrozí, že během úterý dojde v některé univerzitní budově k výbuchu. Opatření se týkají od 15:00 objektů v Pardubicích, České Třebové, Litomyšli a Praze.

"V nočních hodinách policisté dokončili prohlídku školních budov a zapečetili je. Dnes se zaměří na koleje. Policie prohledá všechny objekty, které se nepodařilo prohledat od minulého týdne," řekla Vavřinová.

Deník: Hrozba je reálná

Na kolejích se ubytovalo přibližně 1200 studentů, ale většina z nich zase odjela pryč. V Pardubicích zůstává stovka studentů ze zahraničí, kteří v úterý ráno museli pokoje opustit.

"Mezinárodní oddělení pro ně pořádá výlet, ale ne všichni mají zájem. Město skýtá spoustu možností, jak strávit den," řekl ČTK Pavel Ďurovec, ředitel Správy kolejí a menzy.

Policisté podrobnosti o anonymní výhrůžce sdělovat nechtějí. Pardubický deník uvedl, že má explodovat dvoukilogramová nálož semtexu. Popis nástražného výbušného systému byl údajně hodně podrobný, hrozba je proto reálná, napsal list.

Uzavřeny jsou i školy v okolí

"Nechali jsme si tu tři nové sanitky, které jsme v pondělí převzali, kdyby se hrozba naplnila, abychom jich měli dostatečný počet," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Akademický rok začal v pondělí, do 15:00 ale museli všichni zaměstnanci a studenti opustit budovy. Prázdné musejí zůstat do úterních 15:00. Výuka se obnoví ve středu 1. října.

Kvůli bezpečnostnímu riziku jsou v Pardubicích zavřené školy v blízkosti univerzitních budov v centru města a Černé za Bory. Uzavřená je Studentská ulice a autobusy linek 10 a 16 jezdí po objízdné trase.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy