Policie vyklízí Univerzitu Pardubice, anonym ohlásil bombu

ČTK ČTK
29. 9. 2014 16:30
Bomba má vybuchnout 30. září, podle anonyma postihne jednu ze školních budov.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: čtk

Pardubice - Policie začala v 15:00 s opětovnými prohlídkami prostor Univerzity Pardubice. Důvodem je anonymně ohlášený výbuch, který by měl 30. září postihnout některou ze školních budov. Policisté už některé místnosti zapečetili, řekla mluvčí krajské policie Jitka Vavřinová.

"Nyní zbývá prohlédnout a zapečetit prostory, které se až do dnešního dne využívaly pro výuku. Poslední prohlídky studentských kolejí se budou dělat v úterý," uvedla Vavřinová.

Výbuch i v jiných městech

Výbuch nelze vyloučit ani v jiných městech, kde má univerzita budovy. V Litomyšli sídlí Fakulta restaurování, v České Třebové a Praze jsou dislokovaná pracoviště Dopravní fakulty. Všechny objekty musí být v úterý vyklizeny.

"Důsledky dopadnou i na další subjekty, které v budovách jsou, třeba v Praze jsme v pronájmu," řekla mluvčí vysoké školy Valerie Wágnerová.

Podle mimořádného opatření rektora museli do pondělních 15:00 všichni studenti, zaměstnanci a hosté Univerzity Pardubice opustit budovy školy. Koleje budou uvolněny a vyprázdněny v úterý do 7:00. Vnější prostory včetně objektů univerzity se v 7 hodin uzavřou, hlídat je bude policie.

Úterý bez výuky

Škola všechny objekty znovu zpřístupní v úterý po 15. hodině. Přesto už na úterý zrušila veškeré činnosti po celou pracovní dobu s tím, že jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Výuka a provoz školy se obnoví 1. října.

"Na kolejích se již ubytovalo asi tisícovka studentů z celkové kapacity 1648 lůžek. Mnoho z nich ale asi počká s příjezdem až na středu," uvedla Wágnerová.

Nepojedou ani tramvaje

Kvůli bezpečnostnímu riziku budou v Pardubicích uzavřeny v úterý i školská zařízení v jejich blízkosti. Opatření se dotkne Základní školy Štefánikova Střední zdravotnické školy v Černé za Bory a Obchodní akademie a Jazykové školy.

Policie rovněž od 9:00 do 15:00 uzavře také Studentskou ulici procházející univerzitním kampusem. Změní se i trasa linek 10 a 16, které místem projíždějí.

Zastávka Univerzita nebude obsluhována, spoje budou stavět na zastávce Hradecká, dál pojedou po Hradecké ulici na zastávku Cihelna točna, uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu. Policie, doporučuje, aby lidé omezili v úterý pohyb v blízkosti univerzitních budov.

Dvě kila semtexu

Podle pondělního vydání Pardubického deníku anonym uvedl, že explodovat má dvoukilogramová nálož Semtexu. Jeho popis nástražného výbušného systému byl údajně natolik podrobný, že policie považuje hrozbu za reálnou.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy