Policie vyklízí Univerzitu Pardubice, anonym ohlásil bombu

ČTK ČTK
29. 9. 2014 16:30
Bomba má vybuchnout 30. září, podle anonyma postihne jednu ze školních budov.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: čtk

Pardubice - Policie začala v 15:00 s opětovnými prohlídkami prostor Univerzity Pardubice. Důvodem je anonymně ohlášený výbuch, který by měl 30. září postihnout některou ze školních budov. Policisté už některé místnosti zapečetili, řekla mluvčí krajské policie Jitka Vavřinová.

"Nyní zbývá prohlédnout a zapečetit prostory, které se až do dnešního dne využívaly pro výuku. Poslední prohlídky studentských kolejí se budou dělat v úterý," uvedla Vavřinová.

Výbuch i v jiných městech

Výbuch nelze vyloučit ani v jiných městech, kde má univerzita budovy. V Litomyšli sídlí Fakulta restaurování, v České Třebové a Praze jsou dislokovaná pracoviště Dopravní fakulty. Všechny objekty musí být v úterý vyklizeny.

"Důsledky dopadnou i na další subjekty, které v budovách jsou, třeba v Praze jsme v pronájmu," řekla mluvčí vysoké školy Valerie Wágnerová.

Podle mimořádného opatření rektora museli do pondělních 15:00 všichni studenti, zaměstnanci a hosté Univerzity Pardubice opustit budovy školy. Koleje budou uvolněny a vyprázdněny v úterý do 7:00. Vnější prostory včetně objektů univerzity se v 7 hodin uzavřou, hlídat je bude policie.

Úterý bez výuky

Škola všechny objekty znovu zpřístupní v úterý po 15. hodině. Přesto už na úterý zrušila veškeré činnosti po celou pracovní dobu s tím, že jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Výuka a provoz školy se obnoví 1. října.

"Na kolejích se již ubytovalo asi tisícovka studentů z celkové kapacity 1648 lůžek. Mnoho z nich ale asi počká s příjezdem až na středu," uvedla Wágnerová.

Nepojedou ani tramvaje

Kvůli bezpečnostnímu riziku budou v Pardubicích uzavřeny v úterý i školská zařízení v jejich blízkosti. Opatření se dotkne Základní školy Štefánikova Střední zdravotnické školy v Černé za Bory a Obchodní akademie a Jazykové školy.

Policie rovněž od 9:00 do 15:00 uzavře také Studentskou ulici procházející univerzitním kampusem. Změní se i trasa linek 10 a 16, které místem projíždějí.

Zastávka Univerzita nebude obsluhována, spoje budou stavět na zastávce Hradecká, dál pojedou po Hradecké ulici na zastávku Cihelna točna, uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu. Policie, doporučuje, aby lidé omezili v úterý pohyb v blízkosti univerzitních budov.

Dvě kila semtexu

Podle pondělního vydání Pardubického deníku anonym uvedl, že explodovat má dvoukilogramová nálož Semtexu. Jeho popis nástražného výbušného systému byl údajně natolik podrobný, že policie považuje hrozbu za reálnou.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy