Brněnec (Svitavsko) - Bývalou továrnu v Brněnci na Svitavsku, kde Oskar Schindler zaměstnával za druhé světové války židovské pracovníky, tíží ekologické zátěže a objekty v ní se bortí.
Obec tam dlouhé roky plánuje zbudovat památník obětem holokaustu. Nejdřív se ale musí rozlehlý areál sanovat, řekl starosta Blahoslav Kašpar.
"Nebezpečí úrazu tady hrozí dnes a denně. Je to obrovský areál, který má tak sto deset děr ze všech stran a děcka tam běžně mohou vlézt. Při každém kroku se mohou píchnout o hřebík, při nejhorším na ně spadne nezajištěný štít budovy," řekl Kašpar.
Starosta dodal, že zloději mají v rozlehlém areálu "stálé pracoviště". Obec zde vlastní dvě nemovitosti.
O další dvě budovy po zkrachovalé textilce Vitka Textiles, o které má obec zájem, se vedou soudní spory. Starosta doufá v to, že se majetkové záležitosti vyřeší ještě před rozhodnutím soudu, což se může vléct další roky.
"Naše snaha je, aby se ekologické zátěže neřešily v návaznosti na soudy. Zajištění věřitelé se dohodli, že dojde k prodeji továrny. Největší věřitel nyní zadal expertní posudek, který určí cenu areálu," uvedl starosta.
Budoucí vlastník může v areálu znovu začít podnikat, což by mohlo přinést regionu s vysokou nezaměstnaností nová pracovní místa. "Budeme usilovat o to, aby nám nový vlastník přenechal dvě budovy, které jsou na jeho okraji," dodal starosta.
Památník za dvacet milionů korun
Obec by jednou ráda v areálu zbudovala prohlídkovou trasu o pobytu Židů za druhé světové války v Brněnci. Studie odhaduje náklady na zbudování památníku na dvacet milionů korun.
Podle starosty lze využít evropské, státní či krajské dotace. Obec osloví židovskou obec v Praze či Česko-německý fond budoucnosti.
V továrně pracovala více než tisícovka Židů z Krakova a řada z nich tím unikla smrti v koncentračních táborech. Postava Oskara Schindlera je kontroverzní osobností a není vnímán jen jako zachránce. Byl totiž také členem NSDAP a nacistické vojenské rozvědky.