Pardubice - Pardubický kraj podá projekt na podporu integrace sociálně vyloučených romských lokalit.
Z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost financovaného z Evropského sociálního fondu by mohl získat 15,3 milionu korun. Pokud projekt uspěje, bude díky němu podpořeno osm sociálně vyloučených lokalit na území regionu, informovala mluvčí kraje Magdalena Navrátilová.
Místa, na něž se projekt zaměřuje, leží v Pardubicích, Ústí nad Orlicí, České Třebové, Svitavách, Vysokém Mýtě, Chrudimi, Prachovicích a Hrochově Týnci. Byla vybrána podle požadavků obcí.
Klíčovou aktivitou projektu bude terénní práce v lokalitách. Terénní pracovníci budou pracovat v přirozeném a známém prostředí sociálně vyloučených osob.
"Budou jim pomáhat při vyřizování běžných záležitostí, ale poradí jim s problémy zadluženosti, s uplatnění na trhu práce a podobně," uvedl krajský radní zodpovědný za sociální oblast Jiří Brýdl (Koalice pro Pardubický kraj).
15 lokalit, 800 lidí
Studie vypracovaná v roce 2006 společností GAC sociologa Ivana Gabala pro ministerstvo práce určila v Pardubickém kraji 15 lokalit, které lze označit za romská ghetta. Odhadem v nich žije až 800 lidí.
Za ghetta výzkum označil například městskou ubytovnu pro neplatiče v Češkově ulici a dva městské bytové domy v ulici K Vinici a Husově ulici v Pardubicích, dva bytové domy na sídlišti v České Třebové, kde dříve bydleli sovětští vojáci, domy u nádraží v Revoluční ulici v Chrudimi nebo lokalitu ve Vysokém Mýtě.
Až na výjimky jde o městské budovy, které jsou v dobrém stavu, ale obývají je v naprosté většině Romové, převážně nezaměstnaní.
Podle Brýdla dnes už studie není zcela aktuální a ne všechna města v ní uvedená považují nyní romské lokality za vážný problém, který je nutné řešit. V minulosti kraj zvažoval to, že by pomoc v ghettech zajišťovala specializovaná organizace, uvažoval o společnosti Člověk v tísni nebo sdružení Romodrom, od jediného subjektu ale ustoupil.
"Považujeme za vhodnější, aby se v každém místě spolupracovalo s městem a s místními terénnímu službami. Pokud neexistují, podpoříme jejich vznik," řekl Brýdl.