Pardubice se bojí centra NATO, lidem vadí hluk už teď

ČTK ČTK
31. 5. 2012 9:54
Jít do otevřeného sporu s armádou si však město nemůže dovolit, řekla primátorka
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lubomír Světnička

Pardubice - Pardubice se obávají problémů, které by městu mohlo přinést zřízení vrtulníkového výcvikového centra NATO na tamním vojenském letišti.

Už nyní si někteří obyvatelé stěžují na hluk, který letadla způsobují.

Jít do otevřeného sporu s armádou si však město nemůže dovolit, řekla primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice). Armáda slibuje další měření hluku, aby nepřekročil povolenou úroveň.

"Pokud bychom se velmi radikálně postavili proti celému projektu, byla jsem upozorněna ministrem obrany, že by nebylo vyloučeno, že by došlo k zrušení vojenského letiště," uvedla Fraňková.

To by mohlo znamenat i zánik sousedního civilního mezinárodního letiště, které zázemí armády využívá. Město ani Pardubický kraj jako akcionáři civilního letiště by potřebný provoz samy zajišťovat nemohly.

Severoatlantická aliance na svém nedávném summitu v Chicagu schválila vznik společného výcvikového vrtulníkového centra v ČR.

Zájem o spolupráci v mezinárodním výcvikovém centru pro posádky vrtulníků zatím deklarovaly Chorvatsko, USA a Slovensko, dalšími účastníky by mohly být Maďarsko, Litva či Lotyšsko.

V Pardubicích se už nyní cvičí postupně afghánští a američtí piloti.

Občané chystají protesty

Fraňková uvedla, že o vzniku centra v Pardubicích zatím není definitivně rozhodnuto. "Již nyní se ale vzedmula velká vlna vzdoru nebo nevůle. Proto bych ráda tuto věc projednala na zastupitelstvu města 7. června," řekla primátorka.

Už dnes se chystá proti vzniku výcvikového centra protestovat několik občanských sdružení a část obyvatel blízkých částí Dražkovice, Jesničánky a Staré Jesenčany.

Město se ale podle primátorky může s armádou pouze snažit vyjednávat, aby trajektorie letů vrtulníků co nejméně zatěžovaly obyvatele.

Armáda na měření hluku peníze nedala

Hygienici odmítli pro město provést měření hluku s tím, že kompetentní k tomu jsou pouze vojenské instituce.

Vojenské letiště peníze od armády na měření nezískalo, poslední se uskutečnilo v roce 2009. Navíc norma pro hlukovou zátěž je podle radnice konstruována tak, že její překročení téměř nemůže nastat.

Magistrát před časem alespoň zřídil pro informovanost lidí specializovaný web o dění na letišti.

"Poslední měření hluku jsme uskutečnili před třemi lety a všechno bylo v pořádku. Letos požadujeme další ověření hlukové studie. I po zřízení výcvikového centra se bude hluk měřit a dál sledovat, aby nepřevýšil povolenou úroveň," řekla mluvčí vojenského letiště Iva Machová.

 

Právě se děje

Další zprávy