Pardubice - Také Pardubice se dočkají vlastní internetové encyklopedie. V provozu by měla být zřejmě od dubna.
Na její podobě se pracuje téměř dva roky.
"Postupně se tam objeví informace o místních osobnostech, hesla o architektuře, umění, místopisu, historii, přírodě či sportu," informoval Jiří Binder z oddělení vnějších vztahů magistrátu.
"Dokončujeme přípravu webových stránek, s jejich naplňováním by se mělo začít v dubnu," uvedl Binder.
Město encyklopedii podpoří i finančně
Město má roli koordinátora, pomáhá s vytvořením stránek a na rozjezd dalo 200 tisíc korun. Každý rok slibuje dát na provoz a rozšiřování encyklopedických hesel 100 tisíc korun.
Hesla budou mít na starosti místní instituce, Východočeské muzeum, krajská knihovna, Východočeská galerie a okresní archiv. Hesla se budou týkat nejen Pardubic, ale i jejich okolí.
"Nejtěžší je vymyslet strukturu, která bude uživatelsky příjemná. Tomu se věnoval celý loňský rok. Zvažovali jsme, že bychom převzali model encyklopedie v Brně, ale stoprocentně to nešlo, proto jsme tvořili vlastní," řekla ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková.
Na tvorbě hesel se může podílet i veřejnost
Všechny oslovené instituce mají dostatek podkladů, aby mohly encyklopedii postupně plnit informacemi. Podle ředitelky Rychlíkové se na její podobě mohou podílet i další autoři z řad veřejnosti.
"Odbornost jednotlivých hesel bude hlídat redakční rada," dodal Binder.
"Samozřejmě chceme mít garanty odborné kvality, budou nominovaní z řad oslovených institucí. Magistrát se zříká práva zasahovat do obsahové stránky. Věříme, že encyklopedie bude mít pro lidi v Pardubicích přínos," řekl Binder.