Hranice - Celkem 261 vojáků šesté jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) se v pátek sešlo v centru Hranic na Přerovsku na slavnostním zakončení jejich půlroční působení v afghánské provincii Lógar.
Poslední část jejich skupiny se vrátila domů na konci února. Vojáci byli při pátečním zakončení své mise vyznamenáni. Jádro jejich skupiny tvořili vojáci mechanizovaných praporů z Hranic a Chrudimi, které doplňovali specialisté a odborníci z dalších 24 útvarů armády.
Šestý kontingent pod velením Ctirada Gazdy působil v alianční misi ISAF od poloviny srpna. Podle velitele mohli navázat na zkušenosti předchozích kontingentů.
Afghánistán pro nás není neznámý
"Lógar ani samotný Afghánistán není pro nás neznámý. Tu problematiku tam známe, známe tam i lidi, kteří tam vládnou, známe příslušníky ozbrojených sil i to, jaké tam panuje prostředí. Z tohoto pohledu je to daleko jednodušší a byli jsme lépe připravení. Bylo to však stejně náročné jako těch pět předcházejících kontingentů," řekl novinářům Gazda.
Podotkl, že součástí české jednotky bylo i sedm žen. "Jsme v prostředí islámu, takže na některé věci je nutné mít ženy s sebou. Ať už jsou to zdravotní projekty či projekty civilní vojenské spolupráce," doplnil velitel šestého kontingentu.
Podle vojenského kaplana Jaroslav Kníchala bylo pro tamní vojáky nejtěžší dlouhé odloučení od nejbližších. I při své práci se prý setkal s nebezpečnými situacemi. "Dne 26. prosince na Štěpána přiletěla na naši základnu raketa. Museli jsme bohoslužbu přerušit a jít do krytu. Až poté jsme mohli bohoslužbu dokončit. Byl to jeden ze zajímavých okamžiků v mém životě," řekl kaplan.
S vámi bych se nebál do žádné mise
Hlavním úkolem vojenské části rekonstrukčního týmu byl doprovod a ochrana civilních expertů, kteří se podílejí na rozvojových projektech v zemi postižené dlouholetým válečným konfliktem. Vedoucí civilní části Matyáš Zrno dnes vojákům za ochranu na náměstí v Hranicích poděkoval.
"Chtěl bych poděkovat vojákům, kteří mnohdy několik hodin střídavě mrzli nebo se opékali na slunci na stráži, zatímco my jsme jednali na projektech," uvedl Zrno a dodal: "Sám za sebe mohu říci, že bych se nebál jet s vámi kamkoliv a do jakékoliv mise."
Během svého šestiměsíčního působení uskutečnila jednotka kolem 350 takovýchto výjezdů, což průměrně představuje dvě až tři patroly denně. Více než 60 z těchto patrol se uskutečnilo ve spolupráci s příslušníky armády USA, Jordánska i Afghánistánu.
Úkol mise: bezpečnost i rekonstrukce země
Český provinční rekonstrukční tým začal v Afghánistánu působit přesně před třemi lety, v březnu 2008. Za tu dobu se v Lógaru vystřídalo téměř dva tisíce příslušníků české armády.
Takzvané PRT jsou specializovanou jednotkou, ve které společně pracují vojáci a civilní experti. Úkolem týmu je posilovat bezpečnost a stabilitu a pomáhat finančně a organizačně s rekonstrukcí země. Působení českého rekonstrukčního týmu má navíc i výrazně humanitární charakter.
Vojáci spolu s civilními odborníky proto také nakupovali učebnice pro afghánské školy. Podařilo se vybudovat farmy na zpracování mléka, z něhož chudí zemědělci mohou vyrábět sýry a vydělat na jejich prodeji v hlavním městě Kábulu. Do provozu uvedli i farmu produkující hedvábí.