Stavba uzavře v Přerově jedinou silnici na náměstí

ČTK ČTK
24. 8. 2012 10:47
Na Horní náměstí se namísto Pivovarskou ulicí auta nově dostanou z Žerotínova náměstí
Přerovský magistrát.
Přerovský magistrát. | Foto: fotoprerov.cz

Přerov - Stavba předpolí u nového Tyršova mostu v Přerově uzavře od pondělí řidičům jedinou spojnici na Horní náměstí.

Pivovarská ulice bude motoristům nepřístupná až do konce září. Budou ale moci přijet z Žerotínova náměstí, kudy se dosud auta dostat nemohla.

Podle náměstka primátora Michala Záchy se veškerá dopravní omezení kvůli stavbě zruší začátkem září, kdy by mělo být předpolí již hotové.

"Až do konce září se motoristé na Horní náměstí dostanou jen od Žerotínova náměstí. Prováděcí firma odstraní betonové překážky, které až doteď zamezovaly řidičům vjezd do této historické části. Jinudy by se na toto náměstí nedostali," uvedl Zácha.

Stavba komplikuje dopravu už měsíce

S omezením by měli počítat zejména účastníci svateb a obřadů vítání občánků, kteří se potřebují dostat na matriku, která je na Horním náměstí. "Chápeme, že je to pro občany omezení, ale potřebujeme definitivně dokončit stavbu jižního předpolí Tyršova mostu. Zároveň apeluji na občany, aby byli opatrní, neboť směrem od Žerotínova náměstí k Hornímu náměstí se zvýší provoz - a to v místech, která byla až dosud klidná," řekl Zácha.

Stavba jižního předpolí Tyršova mostu přináší řidičům komplikace již několik měsíců. Od konce února do června se nedostali částečně do ulic Jateční a Mostní, druhá etapa výstavby jim uzavřela ulici Spálenec.

Město naopak v červnu poprvé po 60 letech pustilo auta v jednosměrném provozu na letos otevřený Tyršův most. Lávka, která původní most po druhé světové válce nahradila, sloužila dosud výhradně pěším. "Do konce září by již mělo být celé předpolí až na nové parkoviště dokončeno. Do ulice Spálenec a do Pivovarské ulice by se měl vrátit život od 1. října," uvedl Zácha.

Stavba předpolí Tyršova mostu přinesla městu ale i velké archeologické objevy. Odborníci zde odkryli základy kostela svatého Marka a školy Jednoty bratrské, kde působil Jan Amos Komenský. V místech před novým mostem odkryli také základy mostní brány, důmyslný kanalizační systém z přelomu 15. a 16. století i středověkou pec.

Pomocí detektorů objevili mince včetně unikátní zlaté mince z doby Osmanské říše. Mezi objevy patří i pozdně gotická kachle. Jak se s nálezy naloží, není zatím vyřešeno.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy