Spor o kandidátku ČSSD může skončit zpochybněním voleb

Tereza Krobová Tereza Krobová
6. 9. 2013 6:20
Vše podle Němce závisí na tom, zda se kvůli olomoucké kandidátce dohodne s vedením
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Námitky členů ČSSD proti volební kandidátce v Olomouckém kraji mohou mít zřejmě další dohru.

Šestice politiků v čele s právníkem Pavlem Němcem je totiž připravená podat nový návrh na předběžné opatření i žalobu a po volbách pak zpochybnit jejich výsledky.

Vše bude podle Němce záležet na tom, jak, a jestli vůbec, se s vedením strany dohodne, Němec totiž chce v pátek vše probrat na ústřední kontrolní komisi i na předsednictvu strany.

"Prioritou je vše vyřešit mimosoudně a diskuzí, pokud to ale nepůjde, žalobu podáme hned v pondělí," řekl deníku Aktuálně.cz.

Obvodní soud pro Prahu 1 v minulých dnech zamítl návrhy na vydání předběžného opatření, kterými chtěli členové strany v Moravskoslezském a Olomouckém kraji zabránit podání kandidátek, na kterých se neobjevili.

Olomoucká skupina se poté rozhodla ve sporu pokračovat a vyzvala vedení strany, aby jí do středy předložila podklady, kterými se strana při sestavování kandidátek řídila.

Podle Němce totiž krajský výkonný výbor v Olomouci neodůvodněně vyřadil ty kandidáty, které stranický výbor v Mohelnici řádně navrhl a kteří byli na úrovni okresního výboru v Šumperku zařazeni na soupisku.

"Zcela okamžitě mi osobním dopisem odpověděl pan předseda Bohuslav Sobotka, poskytl mi všechna usnesení, seznam kritérií a pravidel výběru. Přesto ale nebylo zřejmé, jak pak byly kandidátky sestaveny," dodává.

Němec: máme šanci uspět

Němec se proto rozhodl požádat Sobotku o vystoupení na pátečních jednáních. "Když bude zájem jednat, žádné kroky už nepodnikneme," dodal s tím, že chce především zjistit, jak se jednotliví kandidáti bodovali a proč se vlastně na kandidátku nedostali.

V opačném případě pak hned v pondělí podá nový návrh i žalobu. Po volbách by následovala správní žaloba u Nejvyššího správního soudu v Brně, která by zpochybňovala výsledek voleb v kraji.

"Žaloba by se projednávala několik měsíců a někteří lidé by se tak logicky nemohli voleb účastnit," vysvětlil Němec.

A podle Němce mají velkou šanci s žalobou na kandidátku uspět. "Soud sice návrh zamítnul, ale současně konstatoval, že na úrovni krajského vedení ČSSD došlo při rozhodování o kandidátce k příkrému rozporu se Stanovami a volebním řádem sociální demokracie," dodal právník.

Nejasné bodování

Němcovi vadí, že kraj nerespektuje návrhy z okresů. "Na kraji se prosazují zájmy úzké skupiny lidí, která se obraňuje tajným hlasováním i kritérii bodování," vysvětluje Němec.

Ta ale podle něj nebyla známa předem, ale kraj je vytvořil až poté, co dostal od okresů jednotlivá jména.

Šestice politiků navíc podle Němce není jediná, kdo si na výběr i pořadí na kandidátce stěžuje. Starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek měl totiž původně obsadit na krajské kandidátce páté místo, nakonec ale skončil na šestém.

Okresní výkonný výbor (OVV) v Šumperku se pak 27. srpna rozhodl na Martínkův návrh zaslat na kraj výtku, která pořadí kandidátů kritizuje. "Když si stěžuje i předseda OVV, který je v podstatě naší protistranou, tak už je na tom něco divného," doplňuje Němec.

"Probíhalo hlasování, které dopadlo, jak dopadlo, ale mně to v podstatě nevadí. Jen jsme výboru napsali, že by příště mohli víc přihlížet ke kritériím předsednictva," řekl Aktuálně.cz Martínek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy