Kandidátka olomoucké ČSSD může znovu skončit u soudu

Tereza Krobová Tereza Krobová
3. 9. 2013 11:07
Politici si od strany vyžádali podklady, kterými se při sestavování řídili.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šestice členů ČSSD v Olomouckém kraji v čele s právníkem Pavlem Němcem plánuje podat nový návrh na vydání předběžného opatření, které jim i politikům z Moravskoslezského kraje v minulých dnech zamítl soud.

Politici tím chtěli zabránit podání kandidátky do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny.

Němec vyzval vedení ČSSD k předložení všech podkladů, na základě nichž bylo pořadí jednotlivých kandidátů pro kraj sestaveno. A čas jí dal do středy. Pokud mu strana materiály neposkytne nebo budou neprůkazné, plánuje podat žalobu a nový návrh.

Němec podal návrh na vydání předběžného opatření minulý týden, krajský výkonný výbor v Olomouci totiž podle něj neodůvodněně vyřadil ty kandidáty, které stranický výbor v Mohelnici řádně navrhl a kteří byli na úrovni okresního výboru v Šumperku zařazeni na soupisku.

"Soud však označil podaný návrh za bezvadný a srozumitelný a současně konstatoval, že na úrovni krajského vedení ČSSD došlo při rozhodování o kandidátce k příkrému rozporu se Stanovami a volebním řádem sociální demokracie. Návrh tedy nebyl zamítnut z důvodu věcné nesprávnosti, ale soud neměl při rozhodování všechny podklady, zejména mu chyběla pravidla pro hodnocení kandidátů, přijatá krajským výborem ČSSD," vysvětluje Němec.

Strana má čas do 4. září

Kritéria podle Němce vedení ČSSD v Olomouckém kraji nedodrželo a tím tak mělo dojít k porušení stanov a k diskriminaci navržených kandidátů.

Šestice se tak znovu obrací na vedení strany a žádá je o všechny podklady, kterými se při sestavování kandidátek řídili.

Na materiály, které požadoval již dříve, bude Němec podle svých slov čekat do středy 4. září. A pokud tyto podklady dokážou správnost při sestavení kandidátky, další právní kroky již nepodnikne.

"Pokud však podklady neobdržím či budou neprůkazné, bude nutno podat žalobu a nový návrh na vydání předběžného opatření postupem, který předvídá již vydané soudní rozhodnutí. V takovém případě budou podání k soudu učiněna ještě do konce tohoto týdne," doplňuje Němec.

Dle rozhodnutí soudu pak doloží i další podklady, včetně bližšího zdůvodnění rozpornosti při hodnocení kandidátů.

Zemánek: nikoho jsme nevyřadili

Němcovi vadí, že hlasování o kandidátce bylo tajné, podle něj to vyvolává "pocit manipulace a podezřelého rozhodování".

Šéf krajské organizace Jiří Zemánek ale již dříve řekl, že krajský výkonný výbor sestavil kandidátní listinu na základě návrhů z okresních výkonných výborů a že pro kandidátní listinu měl každý okres vyčleněn určitý počet jmen.

Kandidátka tak byla prý sestavena podle došlého pořadí, nikdo prý nebyl vyřazen. Podle ČTK mohou za podobou kandidátky stát osobní neshody.

U obvodního soudu leží také pět žalob proti sociální demokracii. Ve čtyřech případech jde o zrušení členství celkem deseti bývalým členům ČSSD z Moravskoslezského, Olomouckého a Plzeňského kraje.

Pátý případ se týká údajné nečinnosti vedení strany na podnět z regionu. S výjimkou jedné žaloby figuruje ve všech Němcovo jméno. O žalobách by se mělo rozhodnout v řádu měsíců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy