Kandidátka olomoucké ČSSD může znovu skončit u soudu

Tereza Krobová Tereza Krobová
3. 9. 2013 11:07
Politici si od strany vyžádali podklady, kterými se při sestavování řídili.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šestice členů ČSSD v Olomouckém kraji v čele s právníkem Pavlem Němcem plánuje podat nový návrh na vydání předběžného opatření, které jim i politikům z Moravskoslezského kraje v minulých dnech zamítl soud.

Politici tím chtěli zabránit podání kandidátky do předčasných voleb do Poslanecké sněmovny.

Němec vyzval vedení ČSSD k předložení všech podkladů, na základě nichž bylo pořadí jednotlivých kandidátů pro kraj sestaveno. A čas jí dal do středy. Pokud mu strana materiály neposkytne nebo budou neprůkazné, plánuje podat žalobu a nový návrh.

Němec podal návrh na vydání předběžného opatření minulý týden, krajský výkonný výbor v Olomouci totiž podle něj neodůvodněně vyřadil ty kandidáty, které stranický výbor v Mohelnici řádně navrhl a kteří byli na úrovni okresního výboru v Šumperku zařazeni na soupisku.

"Soud však označil podaný návrh za bezvadný a srozumitelný a současně konstatoval, že na úrovni krajského vedení ČSSD došlo při rozhodování o kandidátce k příkrému rozporu se Stanovami a volebním řádem sociální demokracie. Návrh tedy nebyl zamítnut z důvodu věcné nesprávnosti, ale soud neměl při rozhodování všechny podklady, zejména mu chyběla pravidla pro hodnocení kandidátů, přijatá krajským výborem ČSSD," vysvětluje Němec.

Strana má čas do 4. září

Kritéria podle Němce vedení ČSSD v Olomouckém kraji nedodrželo a tím tak mělo dojít k porušení stanov a k diskriminaci navržených kandidátů.

Šestice se tak znovu obrací na vedení strany a žádá je o všechny podklady, kterými se při sestavování kandidátek řídili.

Na materiály, které požadoval již dříve, bude Němec podle svých slov čekat do středy 4. září. A pokud tyto podklady dokážou správnost při sestavení kandidátky, další právní kroky již nepodnikne.

"Pokud však podklady neobdržím či budou neprůkazné, bude nutno podat žalobu a nový návrh na vydání předběžného opatření postupem, který předvídá již vydané soudní rozhodnutí. V takovém případě budou podání k soudu učiněna ještě do konce tohoto týdne," doplňuje Němec.

Dle rozhodnutí soudu pak doloží i další podklady, včetně bližšího zdůvodnění rozpornosti při hodnocení kandidátů.

Zemánek: nikoho jsme nevyřadili

Němcovi vadí, že hlasování o kandidátce bylo tajné, podle něj to vyvolává "pocit manipulace a podezřelého rozhodování".

Šéf krajské organizace Jiří Zemánek ale již dříve řekl, že krajský výkonný výbor sestavil kandidátní listinu na základě návrhů z okresních výkonných výborů a že pro kandidátní listinu měl každý okres vyčleněn určitý počet jmen.

Kandidátka tak byla prý sestavena podle došlého pořadí, nikdo prý nebyl vyřazen. Podle ČTK mohou za podobou kandidátky stát osobní neshody.

U obvodního soudu leží také pět žalob proti sociální demokracii. Ve čtyřech případech jde o zrušení členství celkem deseti bývalým členům ČSSD z Moravskoslezského, Olomouckého a Plzeňského kraje.

Pátý případ se týká údajné nečinnosti vedení strany na podnět z regionu. S výjimkou jedné žaloby figuruje ve všech Němcovo jméno. O žalobách by se mělo rozhodnout v řádu měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy