Přerovští radní k soudu nejdou. Žalobce stopnul stíhání

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 1. 2012 12:35
Senátor Lajtoch a dalších byli podezřelí z manipulace při zadávání veřejných zakázek
Bývalé vedení Přerova bylo stíháno kvůli sporným zakázkám.
Bývalé vedení Přerova bylo stíháno kvůli sporným zakázkám. | Foto: fotoprerov.cz

Olomouc - Olomoucká státní zástupkyně zastavila trestní stíhání přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha (ČSSD). Před soud nepůjdou ani jeho ostatní kolegové z radnice.

"Trestní stíhání přerovského senátora a primátora Jiřího Lajtocha a všech dalších bylo zastaveno, neboť skutky, které byly popsány v usnesení policejního orgánu o zahájení trestního stíhání, se sice částečně staly, avšak nejsou trestným činem," uvedla státní zástupkyně Marie Kodytková.

"Podání obžaloby v tomto případě, kdy nespatřuji ani pochybnosti o tom, že by obvinění mohli být vinni trestnými činy, pro které jsou stíháni, by bylo v rozporu se zákonem. Nesouhlasím s názorem podat obžalobu za každou cenu a čekat, jak to u soudu dopadne," doplnila.

Policie původně 11 bývalých radních a dva tamní úředníky obvinila z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podezření se týkalo dvou veřejných zakázek.

Případ provázel i rozdílný názor státních zastupitelstev. Olomoucké krajské státní zastupitelství již dříve vyzvalo vsetínského žalobce, jenž měl případ na starosti, aby u většiny z podezřelých zastavil trestní stíhání.

Státní zástupce to však odmítl. Kauza mu proto byla odňata a putovala k žalobkyni krajského státního zastupitelství.

Vsetínské státní zastupitelství se kauzou zabývalo půl roku. Případ tam byl z Přerova přesunut kvůli možné podjatosti.

Vsetín nesplnil pokyn

"Měli jsme zastavit stíhání osmi ze 13 lidí, což jsme odmítli s tím, že to považujeme za odporující zákonu. Je naším právem podle zákona o státním zastupitelství, pokud máme za to, že pokyn nadřízeného je nezákonný, což jsme měli, tak ho odmítnout. Kraj má za této situace dvě možnosti. Buď uznat, že se zmýlil, což neudělal, anebo si to převzít," řekl vsetínský státní zástupce Petr Bareš. "Podle nás byl důvod stíhat všechny," doplnil.

Státní zástupkyně olomouckého krajského zastupitelství Marie Kodytková již dříve uvedla, že případ byl Vsetínu odňat kvůli nesplnění pokynu.

"Vsetín dostal ode mne jako dohledový státní zástupce určitý pokyn, který nesplnil. Já jsem na jeho splnění trvala a na základě našich interních předpisů v takovém případě jsem mu tu trestní věc usnesením odňala," uvedla Kodytková. Žalobkyně se již k případu nechce vyjadřovat s tím, že na kauze pracuje.

Vsetínský státní zástupce Bareš řekl, že se zastavení trestního stíhání mělo týkat lidí, kteří rozhodovali v radě. Primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD), kterého před časem kvůli tomuto případu Senát zbavil imunity a vydal k trestnímu stíhání, však měl být stíhán dál. Stejně tak měl být dál stíhán například i současný náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS).

"V té radě rozhodoval mimo jiné také pan primátor, pan Zatloukal a pan Kulíšek, kteří byli také radní, ale proti těm se to zastavovat nemělo," dodal žalobce.

V souvislosti s názorovým střetem státních zástupců se v Přerově okamžitě vyrojily spekulace o tom, zda je kauza transparentní.

Zakázky stály více, než se plánovalo

"Jsem velmi znepokojen informací, kdy dozorový orgán po ukončení vyšetřování policie věc odejme a začíná to řešit znovu. Člověka napadají souvislosti s kauzou pana Čunka," sdělil Richard Šlechta z opoziční koalice Společně pro Přerov. Státní zástupkyně však politické tlaky odmítá.

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality začal stíhat jedenáct tehdejších radních v čele s primátorem a senátorem Lajtochem a dva úředníky z odboru rozvoje a z oddělení investic kvůli sporným zakázkám na přestavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově.

Obviněni jsou z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Protikorupční policie se spornými zakázkami zabývala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena u domova pro seniory se zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun.

V obvinění se policie zaměřovala i na vazby politiků se stavební firmou, jež tyto zakázky prováděla. Zástupci přerovské radnice, z nichž mnozí stále působí v čele města, však veškeré obvinění odmítají.

 

Právě se děje

Další zprávy