Přerov - Policisté ukončili vyšetřování v takzvané přerovské kauze týkající se veřejných zakázek.
Navrhli obžalovat celé bývalé vedení města v čele s primátorem Jiřím Lajtochem (ČSSD) z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.
Zda však případ dojde až k soudu, není zatím jasné. Rozhodne o tom olomoucké krajské státní zastupitelství, které případ převzalo od vsetínských žalobců.
"Policisté podali návrh na obžalobu v plném rozsahu, tak jak bylo řízení zahájeno. Návrh na obžalobu je u všech 13 obviněných," uvedla státní zástupkyně Marie Kodytková.
Žalobci mají na rozhodnutí měsíční lhůtu. Nad případem dosud dohlíželo vsetínské státní zastupitelství. Kauza jim nakonec byla odňata, zřejmě kvůli názorovým neshodám.
Přerovský primátor Lajtoch informaci o ukončení vyšetřování získal až od ČTK. "O tom, že je vyšetřování ukončeno, mne nikdo neinformoval," uvedl primátor. I nadále však popírá, že by se čehokoliv protiprávního dopustil.
"Trvám na stanovisku svého obhájce, že konstrukce mého obvinění je po faktické stránce nesmyslná a po právní stránce chybná," doplnil Lajtoch.
Obvinění radní podali stížnost
Vinu již dříve popřeli i další z obviněných. "Můj pocit je takový, že všechny argumenty, které jsem zatím slyšel, nechápu a necítím se vinen, že jsem něco udělal," řekl již dříve například náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS).
Všichni si proti rozhodnutí o zahájení trestního stíhání už dříve podali stížnost. Namítali, že stíhání je nedůvodné. Vsetínský státní zástupce však všechny stížnosti zamítl.
Útvar odhalování korupce a finanční kriminality začal stíhat celkem 11 tehdejších radních v čele s primátorem a senátorem Lajtochem a dva úředníky z odboru rozvoje a z oddělení investic kvůli sporným zakázkám na přestavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově.
Protikorupční policie se spornými zakázkami zabývala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena u domova pro seniory se zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun. V obvinění se mimo jiné policie zaměřovala i na vazby politiků se stavební firmou, jež tyto zakázky prováděla.
Mnozí z obviněných stále působí v čele města.
Opozice sepsala petici
Podezření kolem radních využila tamní opozice. Městem od podzimu loňského roku koluje petice za odvolání primátora Lajtocha, kterou připravili členové z opoziční koalice Společně pro Přerov.
Podle odhadů organizátorů petiční archy podepsalo dosud přes 1500 lidí. "Dokud to má smysl a lidé je stále podepisují, necháme to v oběhu. Očekáváme, jak se situace vyvine," řekl v pátek předseda petičního výboru Jiří Kohout.
Primátor by měl podle opozice odejít kvůli ztrátě důvěry v jeho nestrannost. Lajtoch však oponuje, že je nevinen a hodlá se očistit, odstoupení odmítá.