reklama
 
 

Lajtocha vyšetřují, senátorem a primátorem zůstává

5. 10. 2011 20:21
Vsetínský státní zástupce zamítl všechny stížnosti proti obvinění ohledně zakázek

Přerov - Vsetínský státní zástupce zamítl v těchto dnech všechny stížnosti proti obvinění, které si podalo celé vedení bývalé městské rady Přerova. Celkem 11 tehdejších radních v čele se současným primátorem a senátorem Jiřím Lajtochem (ČSSD) a dva tamní úředníci se zodpovídají ze dvou trestných činů týkajících se dvou veřejných zakázek.

Podle státního zástupce je obvinění na místě. Vyšetřování tak pokračuje dál. Ve středu to oznámil vsetínský státní zástupce Petr Bareš.

"Stížnosti všech obviněných proti rozhodnutí o zahájení trestního stíhání byly zamítnuty jako nedůvodné. Stížnost si podalo všech 13 obžalovaných. Namítali, že rozhodnutí o zahájení trestního stíhání je nedůvodné. My jsme naopak konstatovali, že důvodné je," uvedl státní zástupce. Podotkl, že toto rozhodnutí znamená, že stíhání tak pokračuje dál, v současné době se pracuje na výsleších.

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality bývalé vedení městské rady, z nichž mnozí stále sedí v čele města, obvinil z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Opozice: Lajtoch by už neměl být primátorem

Stíhání se týká sporných zakázek na přestavbu přerovského domova důchodců a zimního stadionu v Přerově. Primátora města a senátora Lajtocha musel vydat ke stíhání Senát. Kromě 11 členů bývalé městské rady policie obvinila také dva úředníky z odboru rozvoje a z oddělení investic.

O tom, jak dlouho vyšetřování potrvá, zatím žalobce odhadnout nedokáže. Po výslechu se dá podle něj předpokládat další důkazní návrhy ze strany obhajoby. "Celkem 13 obviněných zastupuje 12 advokátů, dva z obviněných mají společného obhájce," dodal Bareš.

Zatímco policisté případ dál vyšetřují, po Přerově začíná kolovat petice za odvolání primátora. Připravili ji členové z opoziční koalice Společně pro Přerov. Na stránkách www.spolecneproprerov.cz Jiřího Lajtocha prostřednictvím této petice vyzývají kvůli podezření z trestného činu z odstoupení z funkce primátora a z funkcí v městských organizacích.

Podle nich je k této funkci nutná důvěra obyvatelstva v jeho nestrannost. Podle předsedy petičního výboru Jiřího Kohouta by petice měla být v oběhu zhruba dva nebo tři měsíce. "Oslovujeme nyní lidi, majitele krámků, kteří by nám tu petici u nich umístili, rozmisťujeme ji po městě. Chystáme také doprovodné akce," řekl Kohout.

Koalice ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL Lajtocha drží v čele

Samotný primátor však oponuje, že je nevinen a hodlá se očistit. Odstoupit odmítá. Přerovská opozice se jej pokusila společně s obviněnými radními odvolat již na minulém zastupitelstvu, ale neúspěšně. Opoziční koalice Společně pro Přerov šanci na razantní změny ve vedení města příliš nemá - má totiž pouze šest mandátů v pětatřicetičlenném zastupitelstvu.

V Přerově po volbách vznikla koalice vítězné ČSSD s občanskými demokraty, TOP 09 a lidovci. V opozici zůstali s koalicí Společně pro Přerov komunisté, kteří však žádné výrazné kroky nechystají.

Protikorupční policie se spornými zakázkami týkající se stavby přerovského domova důchodců a zimního stadionu zabývá proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena u domova pro seniory se zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun.

V obvinění se mimo jiné policie zaměřuje i na vazby politiků se stavební firmou, jež tyto zakázky prováděla. Ve spisu údajně policisté také popisují, že tato firma stavěla primátorovi bazén. Lajtoch to však již dříve popřel a uvedl, že všechny práce kolem bazénu řádně uhradil.

autor: ČTK | 5. 10. 2011 20:21

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Olomoucký kraj

  reklama
  reklama
  reklama