Olomouc - Policisté Olomouckého kraje obvinili v souvislosti se zátahy na growshopy šest lidí.
Stíhají je za tři trestné činy včetně šíření toxikomanie. V regionu uzavřeli čtyři legální obchody, kde lze koupit i potřeby pro pěstování marihuany. Nacházely se ve čtyřech městech kraje. Razie je v kraji ukončena, řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.
Policisté původně podezírali v souvislosti s growshopy pět lidí, jejich počet se nakonec zvýšil. "Všem šesti podezřelým osobám bylo již sděleno obvinění. Tři z nich jsou obviněni pro nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, dva pro šíření toxikomanie a jeden za nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku," uvedl policejní mluvčí.
Hned v prvních dnech razie policisté uzavřeli čtyři legální obchody, nacházely se v Olomouci, Prostějově, Přerově a Šumperku. Jedním z obchodů byla prodejna v ulici Dr. E. Beneše v Šumperku. Policisté tam provedli tři domovní prohlídky a dvě prohlídky nebytových prostor.
Zadrželi čtyři lidi, dvaatřicetiletého a pětatřicetiletého muže nakonec obvinili za šíření toxikomanie. Podle Bednaříka muži od loňského února šířili, podněcovali a podporovali jiné ke zneužívání návykových látek, a to nejen prostřednictvím kamenného obchodu, ale i internetu. Hrozí jim až pět let vězení.
Policie začala s kontrolami growshopů minulé pondělí, obvinění padla již i v jiných částech republiky. Mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková na začátku zátahu uvedla, že prošetřují ve více než 50 případech podezření z šíření toxikomanie. Zásah zdůvodnila mimo jiné tím, že v Česku od roku 2007 výrazně přibývá vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí k tomu potřebné technologie.
V Olomouckém kraji mají policisté s podobnými kamennými obchody zkušenosti již z minulých let. Před dvěma lety v dubnu dopadli polského provozovatele sítě Amsterdam shopů v Česku, které ve svých prodejnách nabízely syntetické drogy pod záminkou sběratelských předmětů. Artur Slawomir Kamedula byl odsouzen za šíření toxikomanie ke dvěma letům vězení, trestu se však nakonec vyhnul. Soud mu letos v lednu trest prominul na základě prezidentské amnestie.