Přerov - Opozice na přerovském magistrátu sepsala petici, kterou se dožaduje odchodu současného primátora Jiřího Lajtocha. Ten je momentálně stíhán policií za předražené městské zakázky.
Petici podpořili i další dvě strany, kterým se ve volbách nepodařilo dostat do zastupitelstva.
"Obvinění Jiřího Lajtocha jsou vážná a do jejich naprostého vyvrácení by měl podle nás odstoupit nejen z funkce primátora, ale také z členství ve statutárních orgánech organizací, které jsou městem vlastněny, nebo jsou s ním ve smluvních vztazích. K výkonu takových vysokých funkcí je nutná naprostá důvěra obyvatelstva v nestrannost," míní například Vítězslav Řihošek ze Strany pro otevřenou společnost.
O petici informoval deník Mladá fronta Dnes. Jeden z podepsaných, šéf přerovských Věcí veřejných Jiří Kohout, deníku řekl, že celá iniciativa je pouze vyústěním posledního jednání zastupitelstva, kde se opozice v čele se stranou Společně pro Přerov pokoušela odvolat radní, kteří jsou rovněž obvinění. Ti se však návrhu vysmáli.
Spolu s Lajtochem je obviněno dalších dvanáct lidí. Důvodem jsou předražené zakázky v Přerově, mezi něž patří například stavba domova pro seniory. Ta měla podle návrhu stát 138 milionů, nakonec se však vyšplhala až na 167,2 milionu korun.
Obvinění se týká i rekonstrukce zimního stadionu, za kterou magistrát dostal devadesátitisícovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
"Z toho je jasné, jak se politici staví k obviněním mířícím do jejich řad. Nezbývá, než zeptat se obyvatel, jestli s takovým chováním svých zástupců souhlasí," popisuje Kohout.
"Jsem nevinný," tvrdí Lajtoch
Lajtoch se ale cítí nevinný. "Celá věc je na počátku a já mohu jen opakovat, že se cítím být nevinný a i dnes bych se rozhodoval stejně. Vážím si těch radních, kteří zvedli ruku pro rekonstrukci zimního stadionu a přestavbu bývalé školy na moderní domov důchodců. Dokážete si představit, jak by opuštěná budova vypadala po pár letech?" hájí se Lajtoch.
Petici opozice podpořili i další dvě přerovské strany, které nejsou v zastupitelstvu, a to Zemanovci a Strana pro otevřenou společnost.
Podle politologa z Univerzity Palackého Pavla Šaradína je petice legitimní. "Pokud jsou v nějakém městě případy, kdy dochází ke zjevným klientelistickým znakům, které ani nemusejí být trestné, je pochopitelné, že v takové chvíli chtějí lidé zasahovat do chodu radnice," míní politolog.