Policie začala rozdávat přerovským politikům obvinění

ČTK ČTK
15. 8. 2011 11:51
Podezírá je z pletich u veřejných zakázek, primátor si usnesení ještě nepřevzal
Vyšetřovatelé se rozhodli obvinit 13 lidí, mezi nimi bývalé radní a dva úředníky.
Vyšetřovatelé se rozhodli obvinit 13 lidí, mezi nimi bývalé radní a dva úředníky. | Foto: Aktuálně.cz

Přerov - Protikorupční policie začala předávat bývalým členům městské rady v Přerově usnesení o zahájení stíhání v souvislosti se spornými zakázkami.

Podle mluvčího policejního prezidia Jaroslava Ibeheje má protikorupční policie v hledáčku celkem 13 lidí, jejich totožnost ale nechce sdělit. Má se jednat o členy bývalé městské rady a dva úředníky.

"Situaci již řeší přerovská opozice, se šesti mandáty ale nemá dostatečnou sílu k výrazným změnám," vyjádřil se zastupitel Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality vydal usnesení o zahájení trestního stíhání proti 13 osobám pro trestný čin sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky a trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Stíhání se týká sporných zakázek na přestavbu domova důchodců a zimního stadionu.

Převzetí usnesení potvrdil Jaroslav Čermák (ODS), který je členem městské rady i ve stávajícím funkčním období. "Usnesení, kdy má být stíhána celá bývalá rada města, považuji za uplatnění kolektivní viny. Osobně žádnou vinu necítím," uvedl Čermák.

Naopak primátor Přerova a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD) si ještě dokument nepřevzal. Lajtocha kvůli trestnímu stíhání vydal minulý měsíc Senát. Usnesení údajně nemá v rukou ani náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS).

Situací se již zabývalo šest zastupitelů z opoziční koalice Společně pro Přerov, pod kterou patří Věci veřejné, Nezávislé volby a Strany zelených. "Budeme jednat se zastupiteli z dalších stran a sondovat jejich postoj," uvedl Puchalský. Například TOP 09 a KDU-ČSL situaci zatím jen sledují.

Cena narostla o 30 milionů

Stavba přerovského domova důchodců a zimního stadionu stála ve finále podstatně více, než město plánovalo. Například cena u domova pro seniory se zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Podle primátora však tyto vícepráce byly standardně schváleny v komisích i na radě.

Kvůli zimnímu stadionu antimonopolní úřad vyměřil radnici pokutu. Město podle něj pochybilo, když veřejnou zakázku na dodatečné stavební práce zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění a smlouvu uzavřelo s vybraným uchazečem.

 

Právě se děje

Další zprávy