Olomouc - Vedení Fakultní nemocnice v Olomouci podpořilo svého ředitele Radomíra Maráčka, kterého protikorupční policie obvinila hned z několika trestných činů.
"Vedení Fakultní nemocnice Olomouc je přesvědčeno, že Radomír Maráček neudělal žádné úmyslné pochybení a vyjadřuje tímto podporu svému řediteli v této pro něho složité osobní situaci," píše se v prohlášení.
Stabilizoval ekonomiku nemocnice, významně zmodernizoval provoz a zvýšil kvalitu poskytované péče, vypočítávají úspěchy, které prý dokazují i kladné výsledky hospodaření.
Ředitel podává stížnost
Maráček proti svému obvinění podává stížnost. Nyní čerpá neplacené volno a v nemocnici jej zastupuje jeho ekonomický náměstek Aleš Kotásek.
Ředitel tvrdí, že o prohlášení svých náměstků neví. "Na stížnosti proti obvinění se pracuje, brzdou je má současná zdravotní indispozice," uvedl.
Policisté obvinili Maráčka z porušování závazných pravidel hospodářského styku, z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí mu až osm let vězení. Uzavíráním nevýhodných smluv prý nemocnici připravil zhruba o deset milionů korun.
"Policie šetří případ 2,5 roku, ministerstvo jí poskytlo veškerou součinnost. Pan ředitel požádal o neplacené volno a ministerstvo mu vyhovělo," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Ministerstvo vychází z presumpce neviny, takže Maráček odvolán není, nemocnici řídí statutární zástupce.
Jednání s odboráři by neměla nepřítomnost ředitele narušit
Obvinění přišlo v době, kdy se olomoucká fakultní nemocnice potýká s problémy kvůli odchodům lékařů. Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta by však jednání s odboráři současná nepřítomnost ředitele narušit neměla.
"Jednání pokračují dál, je to pro nás priorita zajistit péči. Jednání vede nyní náměstek léčebné péče Roman Havlík, který byl od počátku u všech jednání," řekl Havrlant.
Nemocnice přišla údajně o 3,2 milionu korun kvůli nevýhodným nájemním smlouvám na pronájmy osobních aut, o dalších 6,2 milionu korun nevýhodným uzavíráním smluv na poradenské činnosti v oboru interních auditů, na konzultační činnost v oblasti personálního poradenství a strategického řízení lidských zdrojů.
Zákon měl ředitel porušit také tím, že nevyužil možnosti vlastního interního auditu. Kriminalisté jej podezírají také z nezákonného postupu při vypisování veřejných zakázek na nové přístroje. Hodnota zakázek se přitom pohybovala v desítkách milionů korun.
Dvaačtyřicetiletý Radomír Maráček vede olomouckou nemocnici od července roku 2007. Předtím šéfoval Vítkovické nemocnici.