Zloději ukradli záchranné lano a podkovu z nebezpečného jezu

ČTK ČTK
20. 8. 2014 14:32
Důležité vybavení vydrželo jen dva měsíce. Pachatelé využili toho, že záchranné prvky musí být volně přístupné.
Řepčínský jez – další nebezpečný jez v Olomouci
Řepčínský jez – další nebezpečný jez v Olomouci | Foto: www.nebezpecnejezy.cz

Olomouc - Neznámí pachatelé odcizili záchranné prvky, kterými Povodí Moravy osadilo jez u olomouckého obchodního centra Galerie Šantovka. Zabezpečení, které chrání lidi před utonutím, tam tak vydrželo jen necelé dva měsíce.

Zloději si odtud odnesli třicetimetrové lano a záchrannou podkovu. Vodohospodáři chtějí nebezpečné místo vybavit novými prvky nejpozději v pátek. Nejde o jediný případ, který na svých jezech povodí registruje, řekla mluvčí Gabriela Tomíčková.

Zaměstnanci povodí zjistili krádež v pondělí a ihned ji ohlásili na policii. "Aby mohly záchranné prvky plnit svůj účel, musí být volně přístupné, nelze je tedy nějakým způsobem zabezpečit. Zloději a vandalové této skutečnosti zneužívají a zařízení kradou nebo ničí," řekla Tomíčková. Záchranné prvky budou proto podle ní vodohospodáři denně kontrolovat.

Jez u soutoku Mlýnského potoka a Moravy, který nese název Jamborův práh, byl vybaven záchrannými prvky za zhruba třicet tisíc korun na konci června. Práh byl postaven jako součást protipovodňové ochrany Olomouce.

Odborníci ze školy vodních záchranářů Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého zde vyzkoušeli záchranu tonoucího člověka z jezu a zjistili, že pro vodáky představuje velké nebezpečí. Voda se totiž v jezu točí v takzvaném vodním válci, ve kterém může člověk snadno uvíznout.

V Olomouckém kraji mají záchranáři podobné vybavení i na dalších nebezpečných místech. I tam se však potýkají s následky vandalů. S krádežemi se však setkávají i mimo Olomoucký kraj. Podle Tomíčkové se terčem vandalů v poslední době staly i nově osazené jezy ve Zlínském kraji. Na Juřičce II poničili informační ceduli a na Zuberském jezu v Rožnově odcizili záchrannou kotvu.

 

Právě se děje

Další zprávy