Konečná v Olomouci cestující ve vlaku zaskočila

ČTK ČTK
16. 6. 2011 22:37
O pasažéry se postarali pracovníci ČD, nabídli jim místo v čekárně 1. třídy, deku či občerstvení
Informace Českých drah o stávce v dopravě
Informace Českých drah o stávce v dopravě | Foto: Zuzana Hronová

Olomouc  - Bez větších problémů se ve čtvrtekv Olomouckém kraji obešla stávka odborů proti vládním reformám. Olomouc ani ostatní města v kraji se nepotýkala s dopravními zácpami či s přeplněnými parkovišti, ačkoli Olomouc patřila k pěti městům v Česku, kde stávkovali řidiči MHD.

Zhruba polovina spojů zde ale jezdila. Protest odborářů měl dopad především na cestující, kteří využívají k přepravě železniční dopravu. Lidé však byli o stávce dostatečně informováni a využili jinou dopravu.

Čekárna, deka a občerstvení

Jako první stávku v Olomouckém kraji pocítili cestující rychlíku Šírava, který namísto ve slovenském Humenném ukončil těsně po půlnoci cestu v Olomouci. Několik zahraničních cestujících konečná v Olomouci zaskočila.

"O stávce jsem vůbec nevěděl, jedu domů z Mladé Boleslavi. Vůbec nevím, co budu dělat," řekl dělník z Katovic Grzegorz Nezborava. O pasažéry se postarali pracovníci Českých drah, nabídli jim místo v čekárně první třídy, deku či občerstvení. Podle mluvčí ČD Kateřiny Šubové zůstalo všech osm cizinců nakonec v krajském městě a pokračovat mají v cestě po půlnoci.

České dráhy vypravily od časného rána na některých trasách náhradní autobusovou dopravu. Například z Přerova do Olomouce náhradní autobusy jezdí až do večera ve zhruba půlhodinových intervalech. Podobně pomáhají také se spojením mezi Zábřehem a Šumperkem, Olomoucí a Uničovem či Olomoucí a Zábřehem.

Polovina spojů MHD nejezdila

Stávka částečně omezila po celý den provoz olomoucké městské hromadné dopravy. Lidé se museli obejít zhruba bez poloviny zdejších spojů. Podle předsedkyně závodního výboru dopravního podniku Josefy Bučkové se ke stávce připojilo zhruba 70 procent ze 415 zaměstnanců dopravního podniku.

Přes omezení provozu kolaps v olomoucké MHD během dne nenastal. Na zastávkách se davy lidí netvořily ani v při dopravních špičkách a problémy nenastaly ani na silnicích ve městě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy