Olomouc - Vedoucí lékárny v olomoucké místní části Hodolany podezřelý z prodeje léčiv narkomanům dostal pokutu 175.000 korun.
Udělil mu ji Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Muž podle policistů zásoboval závislé Modafenem a Nurofenem Stop Grip.
Česká lékárnická komora zatím o trestu nerozhodla, čeká na výsledky policejního vyšetřování. Policie případ uzavře v nejbližších dnech, informuje Olomoucký deník.
Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal takzvaný příkaz. "Na jeho základě jsme pak lékárníkovi za porušení povinností stanovených zákonem o léčivech stanovili pokutu 175.000 korun. Provozovatel lékárny nepodal proti sankci odpor, příkaz proto nabyl právní moci," řekla deníku mluvčí ústavu Lucie Šustková.
Lékárníkovi původně hrozila pokuta až půl milionu korun.
Farmaceuta, který lékárnu nadále provozuje, chce potrestat také Česká lékárnická komora.
"Z naší strany ještě není tento případ dořešený. Policie totiž dosud neuzavřela celý spis, nemůžeme proto zatím vydat rozhodnutí. Nyní nemáme žádnou možnost, jak jeho činnost ve farmacii omezit. Dopustil se však velmi závažného prohřešku. Případ podobného rozsahu co do počtu falešných receptů a množství vydaných balení léků ještě lékárnická komora neřešila," cituje deník mluvčího komory Aleše Krebse.
Narkomanům radil, jak padělat recepty
Podle kriminalistů třiatřicetiletý vedoucí lékárny údajně vydával narkomanům léky k výrobě pervitinu na základě padělaných receptů. O tom, že nejsou pravé, podle kriminalistů věděl. Narkomanům prý radil, jak mají recepty vypadat.
Policisté zajistili zhruba 7500 falešných receptů, které prošly jedinou lékárnou. Bylo na ně vydáno více než 10.560 léků. Z takového množství je možné vyrobit devět kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů korun.
Policisté v souvislosti s případem stíhá i osmadvacetiletého muže, který podle nich falešné recepty vyráběl na inkoustové tiskárně a rozšiřoval je za peníze mezi narkomany.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Nejbližší lékárna - kde ji najít?