Olomouc - Olomoucký vrchní soud v úterý snížil bývalému agentovi komunistické Státní bezpečnosti (StB) Pavlu Minaříkovi trest za pojistný podvod z pěti na čtyři roky. Vyhověl tak odvolání obžalovaného.
Minařík podle obžaloby v roce 1996 fingoval na Ukrajině dopravní nehodu, při níž shořel náklad optických vláken. Od pojišťovny pak chtěl na pojistném téměř 41 milionů korun. Odvolací soud mu zároveň zakázal čtyři roky podnikat. Navíc musí zaplatit škodu pojišťovně ve výši 6,5 milionu korun.
Minaříkovi, který jako agent StB plánoval atentát na Rádio Svobodná Evropa v Mnichově, hrozilo původně za podvod pět až deset let. Svou roli při zmírnění trestu hrála délka řízení. "Už Nejvyšší soud poukázal na délku řízení a jsou tak splněny podmínky pro uložení trestu pod spodní hranicí. Proto jsme trest zmírnili z pěti na čtyři roky. Obžalovaný jej vykoná ve věznici s ostrahou," řekl předseda senátu Petr Angyalossy.
Právě na délku řízení poukazovali i obhájci bývalého agenta. "Desetileté řízení je rozhodně neúměrné řízení. Obžalovaný díky své minulosti takto trpí dvakrát. Od roku 1991 do 2007 se vleklo jeho řízení za jeho činnost ve Svobodné Evropě, než byla věc pravomocně zastavena. Souběžně se vleklo toto řízení," uvedl obhájce Jiří Teryngel.
Sám šestašedesátiletý Minařík nechtěl rozsudek komentovat. "Musel bych říci něco velice nepříjemného a nepěkného. Samozřejmě si podám dovolání," řekl obžalovaný po vynesení rozsudku.
Minařík se po roce 1989 pustil do obchodů se dvěma přáteli, bývalými kolegy ze sovětské tajné služby KGB. Před 16 lety měla jeho firma Mink dodat ukrajinské firmě Invest Commercional Consulting přes 900 000 metrů skleněných optických vláken.
Při podpisu pojistné smlouvy s Kooperativou Minařík podle obžaloby uvedl, že cena zboží je 41 milionů korun. Ve skutečnosti se ale cena vláken pohybovala kolem dvou milionů korun. Když skončila vlákna v plamenech, dostal bývalý agent od pojišťovny 6,5 milionu korun.
Řidič: Vyhodili mě z auta a zapálili ho
Podle soudu měl vše pečlivě připraveno a promyšleno, předseda senátu poukázal i na jeho analytické schopnosti. "Myslel i na detaily tak, aby vše proběhlo podle jeho plánu," poukázal soudce.
Řidič nákladu podle soudu původně vypověděl, že dostal u města Chust na olejové skvrně smyk, havaroval a vůz s nákladem shořel. Případ byl v roce 1997 odložen. Po pěti letech ale změnil výpověď. Tvrdil, že jej zastavili Minaříkovi přátelé, vyhodili jej z auta, stroj zapálili a vyhrůžkami jej přinutili, aby hovořil o nehodě. Vedlo to k obnově vyšetřování.
Pojišťovacím podvodem se soudy zabývaly řadu let. V roce 2009 mu brněnský krajský soud nejprve uložil za podvod 4,5 roku vězení. O půl roku později mu olomoucký vrchní soud tento soud zpřísnil na šest let. Ve chvíli, kdy si bývalý agent trest již odpykával, nařídil v prosinci 2010 Nejvyšší soud nové projednání jeho případu. Loni v září jej Krajský soud v Brně potrestal pěti lety vězení, Minařík se však proti rozsudku odvolal. Kauza poté znovu doputovala k vrchnímu soudu.
Minařík byl komunistickým režimem oslavován jako hrdina. Koncem 60. let byl jako agent StB vyslán do Rádia Svobodná Evropa v Mnichově, kde se uchytil jako hlasatel. V letech 1969 až 1975 od něho československé bezpečnostní orgány obdržely stovky zpráv. Po svém návratu v roce 1976 byl komunistickým režimem oslavován jako hrdina a StB jej použila v diskreditační kampani proti mnichovské rozhlasové stanici a české emigraci vůbec. Po roce 1989 byl za plánovaný útok na rádio obžalován, nakonec byl ale obžaloby zproštěn.