Olomoucká radnice podala námitku ke stavbě Šantovka Tower, vadí jí výška budovy

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2019 14:27
Olomoucká radnice se rozhodla podat námitku k územnímu řízení o plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower v sousedství historického centra města. Podání námitky v pondělí schválila městská rada. "Námitka se týká výšky stavby," řekl v úterý mluvčí radnice Michal Folta. Podnětem města se bude zabývat stavební úřad.
Vizualizace výškové budovy Šantovka Tower
Vizualizace výškové budovy Šantovka Tower | Foto: SMC Deveopment a.s.

Investor plánované výškové budovy považuje námitku za nedůvodnou. "Záměr je plně v souladu s platným územním plánem a získali jsme také veškerá kladná stanoviska, která jsou potřebná pro vydání územního rozhodnutí," řekl ve středu mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.

Podnětem města se bude zabývat stavební úřad. "Námitky podané městem nás překvapily. Považujeme je za nedůvodné a očekáváme, že stavební úřad je vyhodnotí stejně," uvedl Aláč. Investor už podle něj učinil vstřícný krok a plánovanou výškovou budovu v lokalitě Šantovka posunul na jiné místo.

O stavbě výškové budovy Šantovka Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí s ní památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Investor tvrdí opak a loni na podzim radnici upozornil, že město se ve smlouvě z roku 2010 zavázalo spolupracovat na projektu Šantovka.

Radní o podání námitky rozhodli poté, co muselo být prozatím odloženo schvalování změny územního plánu Olomouce, která má stanovit výškové limity pro nemovitosti v sousedství historického centra města a zamezit tak chystané stavbě budovy Šantovka Tower.

Ministerstvo kultury, v jehož čele stojí bývalý olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD), totiž nečekaně oznámilo, že chce znovu posoudit svůj dřívější názor na připravenou změnu územního plánu. V předchozích letech ministerstvo výškové budovy v Olomouci na pozemcích vedle památkové rezervace zakázalo. Do vyjádření ministerstva nelze změnu územního plánu předložit zastupitelstvu ke schválení. Územní řízení o umístění budovy Šantovka Tower tak může v mezidobí pokračovat.

"Město je účastníkem územního řízení a jako takové je oprávněno námitku k záměru podat," uvedl Folta. V případě přijetí změny územního plánu v nynější podobě by stavba výškové budovy podle radních mohla ohrozit hodnotu, kterou je historické jádro města. O výšce zástavby by podle usnesení radních mělo rozhodnout zastupitelstvo při projednání vydání změny územního plánu.

Změna územního plánu je už veřejně projednána a připravena k předložení zastupitelstvu. Na pozemcích v lokalitě Šantovka stanoví výškový limit budov na 23 metrů, zatímco Šantovka Tower má měřit 76 metrů. Ministerstvo kultury by mělo magistrátu sdělit, zda stanovisko přehodnotilo nebo trvá na původním. Ministerstvo problematiku změny územního plánu označilo za velmi složitou a upozornilo, že odpověď lze čekat až v dubnu.

Zástupci opozičního hnutí ProOlomouc nedávno vyzvali k urychlenému projednání změny územního plánu ještě na únorovém zastupitelstvu. Podle ProOlomouc totiž hrozí, že investor Šantovky Tower už brzy získá potřebná povolení a v březnu by na projednání změny územního plánu mohlo být pozdě.

Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace v Olomouci před lety zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v územním plánu z roku 2014. Výškovou regulaci potom zrušil soud. Změnu územního plánu zastupitelstvo loni neprojednalo a rada neschválila ani dočasnou stavební uzávěru u centra.

 

Právě se děje

Další zprávy