Na jižní Moravě letos vzrostl počet zadržených běženců

ČTK ČTK
14. 8. 2014 15:27
Většinu ze zadržených uprchlíků tvoří Syřané. Čísla podle policie rostou díky vleklé krizi na Blízkém východě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Brno - Na jižní Moravě letos výrazně vzrostl počet běženců zadržených policií. Za celý loňský rok jich v regionu zadržela 32, za letošní první pololetí dopadla již 72 cizinců pobývajících v zemi bez povolení. Nárůst počtu uprchlíků je podle mluvčí policie Petry Vedrové pravděpodobně způsobený vleklou krizí na Blízkém východě.

Většinu z běženců tvoří Syřané, jejichž země se potýká s občanskou válkou. Mnozí zadržení uprchlíci se vydali do střední Evropy z Afghánistánu a severní Afriky. "ČR je pro většinu pouze tranzitní zemí. Snahou většiny z nich je dostat se bez dokladů a povolení do Německa," doplnila policejní mluvčí.

Za poslední týden přibylo 11 případů

Jen v tomto týdnu zadrželi jihomoravští cizinečtí policisté 11 běženců. V pondělí objevili při kontrole vlaku čtyři muže ze Sýrie. Jeden byl dokonce zapsán v takzvané schengenské databázi nežádoucích cizinců v EU.

Se Syřany zahájili policisté správní řízení o povinnosti opustit území republiky a na základě mezinárodní dohody je předali do Rakouska, odkud přicestovali.

Ve středu našli policisté v jiném mezinárodním vlaku sedm běženců z Afghánistánu. Šlo o rodiče s jedním dospělým, dvěma nezletilými a dvěma mladistvými dětmi, uvedla mluvčí. Protože policisté zjistili, že afghánská rodina požádala o azyl v Maďarsku, v nejbližší době bude předána maďarské policii.

 

Právě se děje

Další zprávy