Na jižní Moravě letos vzrostl počet zadržených běženců

ČTK ČTK
14. 8. 2014 15:27
Většinu ze zadržených uprchlíků tvoří Syřané. Čísla podle policie rostou díky vleklé krizi na Blízkém východě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Brno - Na jižní Moravě letos výrazně vzrostl počet běženců zadržených policií. Za celý loňský rok jich v regionu zadržela 32, za letošní první pololetí dopadla již 72 cizinců pobývajících v zemi bez povolení. Nárůst počtu uprchlíků je podle mluvčí policie Petry Vedrové pravděpodobně způsobený vleklou krizí na Blízkém východě.

Většinu z běženců tvoří Syřané, jejichž země se potýká s občanskou válkou. Mnozí zadržení uprchlíci se vydali do střední Evropy z Afghánistánu a severní Afriky. "ČR je pro většinu pouze tranzitní zemí. Snahou většiny z nich je dostat se bez dokladů a povolení do Německa," doplnila policejní mluvčí.

Za poslední týden přibylo 11 případů

Jen v tomto týdnu zadrželi jihomoravští cizinečtí policisté 11 běženců. V pondělí objevili při kontrole vlaku čtyři muže ze Sýrie. Jeden byl dokonce zapsán v takzvané schengenské databázi nežádoucích cizinců v EU.

Se Syřany zahájili policisté správní řízení o povinnosti opustit území republiky a na základě mezinárodní dohody je předali do Rakouska, odkud přicestovali.

Ve středu našli policisté v jiném mezinárodním vlaku sedm běženců z Afghánistánu. Šlo o rodiče s jedním dospělým, dvěma nezletilými a dvěma mladistvými dětmi, uvedla mluvčí. Protože policisté zjistili, že afghánská rodina požádala o azyl v Maďarsku, v nejbližší době bude předána maďarské policii.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy