Do Itálie dorazily tisíce běženců, opozice bije na poplach

ČTK ČTK
11. 8. 2014 13:08
Do konce léta může počet uprchlíků překročit magickou hranici 100 000.
Uprchlíci ze severu Afriky na pobřeží Lampedusy.
Uprchlíci ze severu Afriky na pobřeží Lampedusy. | Foto: Reuters

Řím - K italským břehům dorazily za poslední tři dny další více než dvě tisícovky nelegálních přistěhovalců.

Je pravděpodobné, že celkový počet imigrantů, kteří se letos po moři přeplavili do Itálie, brzy překročí hranici 100 000.

Kvůli neustávajícímu přílivu běženců je vláda premiéra Mattea Renziho pod čím dál větším tlakem a opozice žádá, aby urychleně zasáhla Evropská unie.

Lodě italského námořnictva, které ve Středozemním moři operují v rámci hlídkové operace Mare Nostrum (Naše moře), od pátku přispěchaly na pomoc několika lodím a eskortovaly z nich celkem 2053 uprchlíků. Přes 1700 lidí v pondělí připlulo na palubě vojenské lodi San Giusto do kalábrijského přístavu Reggio Calabria.

Italské úřady už dříve varovaly, že počet uprchlíků může do konce léta překročit magickou hranici 100 000. Země v tomto ohledu zažívá výjimečně kritický rok, protože dosud největší příliv uprchlíků zaznamenala v roce 2011 - tehdy jejich počet za celý rok dosáhl 63 000.

Podle opoziční strany Vzhůru Itálie vedené expremiérem Silviem Berlusconim by se na řešení situace měla začít více podílet Evropská unie. Vedení strany navrhuje, aby Brusel zahájil operaci v Libyi a pokusil se uprchlíkům bránit, aby se na cestu do Evropy vůbec vydávali.

Libye je kvůli své zeměpisné poloze nejčastějším místem, odkud se běženci na plavbu k evropským břehům pouštějí. Od nejjižněji položených italských ostrovů ji totiž dělí jen stovky kilometrů.

Na větší zapojení EU naléhala i bývalá italská ministryně zahraničí Emma Boninová. Podle ní by v nově vznikající Evropské komisi měl být post eurokomisaře pro Středozemí, který by se problematikou uprchlíků zabýval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy