Do Itálie dorazily tisíce běženců, opozice bije na poplach

ČTK ČTK
11. 8. 2014 13:08
Do konce léta může počet uprchlíků překročit magickou hranici 100 000.
Uprchlíci ze severu Afriky na pobřeží Lampedusy.
Uprchlíci ze severu Afriky na pobřeží Lampedusy. | Foto: Reuters

Řím - K italským břehům dorazily za poslední tři dny další více než dvě tisícovky nelegálních přistěhovalců.

Je pravděpodobné, že celkový počet imigrantů, kteří se letos po moři přeplavili do Itálie, brzy překročí hranici 100 000.

Kvůli neustávajícímu přílivu běženců je vláda premiéra Mattea Renziho pod čím dál větším tlakem a opozice žádá, aby urychleně zasáhla Evropská unie.

Lodě italského námořnictva, které ve Středozemním moři operují v rámci hlídkové operace Mare Nostrum (Naše moře), od pátku přispěchaly na pomoc několika lodím a eskortovaly z nich celkem 2053 uprchlíků. Přes 1700 lidí v pondělí připlulo na palubě vojenské lodi San Giusto do kalábrijského přístavu Reggio Calabria.

Italské úřady už dříve varovaly, že počet uprchlíků může do konce léta překročit magickou hranici 100 000. Země v tomto ohledu zažívá výjimečně kritický rok, protože dosud největší příliv uprchlíků zaznamenala v roce 2011 - tehdy jejich počet za celý rok dosáhl 63 000.

Podle opoziční strany Vzhůru Itálie vedené expremiérem Silviem Berlusconim by se na řešení situace měla začít více podílet Evropská unie. Vedení strany navrhuje, aby Brusel zahájil operaci v Libyi a pokusil se uprchlíkům bránit, aby se na cestu do Evropy vůbec vydávali.

Libye je kvůli své zeměpisné poloze nejčastějším místem, odkud se běženci na plavbu k evropským břehům pouštějí. Od nejjižněji položených italských ostrovů ji totiž dělí jen stovky kilometrů.

Na větší zapojení EU naléhala i bývalá italská ministryně zahraničí Emma Boninová. Podle ní by v nově vznikající Evropské komisi měl být post eurokomisaře pro Středozemí, který by se problematikou uprchlíků zabýval.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy