Do Itálie dorazily tisíce běženců, opozice bije na poplach

ČTK ČTK
11. 8. 2014 13:08
Do konce léta může počet uprchlíků překročit magickou hranici 100 000.
Uprchlíci ze severu Afriky na pobřeží Lampedusy.
Uprchlíci ze severu Afriky na pobřeží Lampedusy. | Foto: Reuters

Řím - K italským břehům dorazily za poslední tři dny další více než dvě tisícovky nelegálních přistěhovalců.

Je pravděpodobné, že celkový počet imigrantů, kteří se letos po moři přeplavili do Itálie, brzy překročí hranici 100 000.

Kvůli neustávajícímu přílivu běženců je vláda premiéra Mattea Renziho pod čím dál větším tlakem a opozice žádá, aby urychleně zasáhla Evropská unie.

Lodě italského námořnictva, které ve Středozemním moři operují v rámci hlídkové operace Mare Nostrum (Naše moře), od pátku přispěchaly na pomoc několika lodím a eskortovaly z nich celkem 2053 uprchlíků. Přes 1700 lidí v pondělí připlulo na palubě vojenské lodi San Giusto do kalábrijského přístavu Reggio Calabria.

Italské úřady už dříve varovaly, že počet uprchlíků může do konce léta překročit magickou hranici 100 000. Země v tomto ohledu zažívá výjimečně kritický rok, protože dosud největší příliv uprchlíků zaznamenala v roce 2011 - tehdy jejich počet za celý rok dosáhl 63 000.

Podle opoziční strany Vzhůru Itálie vedené expremiérem Silviem Berlusconim by se na řešení situace měla začít více podílet Evropská unie. Vedení strany navrhuje, aby Brusel zahájil operaci v Libyi a pokusil se uprchlíkům bránit, aby se na cestu do Evropy vůbec vydávali.

Libye je kvůli své zeměpisné poloze nejčastějším místem, odkud se běženci na plavbu k evropským břehům pouštějí. Od nejjižněji položených italských ostrovů ji totiž dělí jen stovky kilometrů.

Na větší zapojení EU naléhala i bývalá italská ministryně zahraničí Emma Boninová. Podle ní by v nově vznikající Evropské komisi měl být post eurokomisaře pro Středozemí, který by se problematikou uprchlíků zabýval.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy