Vzplál penzion na Pomezních Boudách v Krkonoších. Lidem se podařilo dostat ven

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2022 6:25
V Horní Malé Úpě na hřebenech Krkonoš v neděli večer hořel penzion Lesní zátiší. Hasiči dostali oheň pod kontrolu po necelých dvou hodinách. Všem lidem z penzionu se podařilo dostat ven z budovy, nikdo se nezranil. Příčiny požáru nejsou známé, na místě je začal zjišťovat vyšetřovatel hasičů. Způsobenou škodu hasiči odhadují zhruba na 900 tisíc korun.
Požár penzionu na Pomezních Boudách
Požár penzionu na Pomezních Boudách | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

K ohni v 19:11 vyrazilo šest jednotek hasičů se sedmi cisternami a automobilovým žebříkem. "Při příjezdu hasičů plameny prostupovaly střechou," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Plameny podle ní zasáhly podkroví penzionu. Navzdory silnému větru se podařilo šíření ohně včas zastavit a dřevěná budova byla z větší části uchráněna.

Zdroje vody pro hašení si hasiči zajistili z místního hydrantu a retenční nádrže. "Ze žebříku ochlazujeme střechu objektu. Uvnitř jsou tři průzkumné skupiny hasičů, které hasí v podkroví," řekla před 20:30 mluvčí. Hlavní silnici vedoucí přes Horní Malou Úpu hasiči kvůli zásahu uzavřeli.

Kolem 23:30 hasiči oznámili, že likvidační práce v budově ještě nebyly ukončeny, část zasahujících jednotek už se ale mohla vrátit na základny. Hodnotu zachráněného majetku hasiči odhadli zhruba na 14 milionů korun a způsobenou škodu asi na 900 tisíc korun.

Penzion má podle své webové prezentace 15 lůžek a jeho součástí je i restaurace. Stojí v těsné blízkosti hlavní silnice vedoucí z Horního Maršova do Horní Malé Úpy a na hraniční přechod do Polska. Od centra obce, která leží v nadmořské výšce 1050 metrů nad mořem, je vzdálený asi 50 metrů.

Požáry objektů v Krkonoších v minulosti v řadě případů skončily tragicky a velkými škodami. V únoru 2019 oheň zcela zničil chalupu ve Velké Úpě, v domě uhořel jeden člověk. V prosinci 2019 v Peci pod Sněžkou u sjezdovky Javor shořela chata Bažina, škoda činila asi čtyři miliony korun. V březnu 2015 při požáru bývalé hájenky v Horní Malé Úpě zemřela čtyřiapadesátiletá žena. Její manžel a pětiletý vnuk stačili z hořícího objektu utéct. Oheň objekt zcela zničil.

Likvidace požáru na Pomezních Boudách.
Likvidace požáru na Pomezních Boudách. | Foto: HZS Královéhradeckého kraje
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na ostravských Colours zahrají Phoebe Bridgers a Tindersticks

Na festivalu Colours of Ostrava vystoupí sedmadvacetiletá americká písničkářka Phoebe Bridgers, která byla za předloňskou desku Punisher nominována na čtyři ceny Grammy. Půjde o její první koncert v Česku. Ředitelka akce Zlata Holušová říká, že o zpěvačku a kytaristku musela bojovat. "Za poslední rok, kdy jsme ji na festival domluvili poprvé, z ní vyrostla velká hvězda nezávislé hudby," dodává.

V programu přibyla také britská kapela Tindersticks, která letos slaví 30 let existence. Zahraje své největší hity. Devatenáctý ročník Colours se uskuteční od 13. do 16. července v industriální oblasti Dolních Vítkovic. Poslední dva roky se festival kvůli pandemii koronaviru nekonal. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy