Šéfka Armádní servisní končí, je podezřelá z podvodu

ČTK ČTK
17. 3. 2015 15:07
Ministr obrany Martin Stropnický minulý týden odvolal také jejího muže, generála Vladimíra Halenku, který už čelí obvinění kvůli údajně nevýhodnému prodeji nepotřebné vojenské techniky.
Ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický. | Foto: DVTV

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický odvolal z funkce ředitelku příspěvkové organizace Armádní servisní Dagmar Kynclovou.

Policie ji podezírá z pojistného podvodu stejně jako jejího muže, generála Vladimíra Halenku, který už čelí obvinění kvůli údajně nevýhodnému prodeji nepotřebné vojenské techniky.

Stropnický kvůli tomu Halenku minulý týden odvolal z funkce šéfa armádní logistiky.

Nahradí ji zástupce Lehký

"V souvislosti s obviněním Dagmar Kynclové z trestného činu pojistného podvodu je nepřípustné, aby dále zastávala funkci ředitelky příspěvkové organizace Armádní servisní, která je zodpovědná za vojenské ubytovny a provoz vybraných nemovitostí. Proto jsem okamžitě rozhodl o jejím odvolání z funkce," uvedl Stropnický.

Organizaci do výběru nového ředitele povede Martin Lehký, který byl dosud statutárním zástupcem Kynclové.

Až dva roky vězení

Halenkovi a Kynclové podle úterní Mladé fronty Dnes hrozí u soudu až dva roky vězení, oba už byli obžalováni a případ míří k soudu.

Halenkovi podle deníku loni na jaře někdo na parkovišti naboural jeho auto a vysoce postavený voják tehdy uvedl jako viníka nehody Kynclovou, svou tehdejší partnerku a nynější manželku. Z pojistky jejího vozu pak dostal 30 000 korun.

Dvojice navíc v rozporu s pravidly pojistky zamlčela, že žije ve společné domácnosti. "Je to pravda. Je to bagatelní, dávno jsem to uhradil, kaju se celou dobu, protože to byla velká blbost," řekl listu Halenka.

Policie: Ať zaplatí vzniklou škodu

Policie navrhovala, aby Halenka jen zaplatil pojišťovně vzniklou škodu, a případ by byl uzavřen. Odmítl to však státní zástupce.

"Zdálo se mu, že jsem ve vysoké funkci, a narovnání proto není možné," podotkl Halenka. Spolu s Kynclovou byl podle MF Dnes obžalován na konci února.

Vedení armády ho poté podle deníku nabádalo, aby sám odešel, Halenka se ale chtěl očistit.

Obviněni byli další tři lidé

V kauze nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty byli obviněni vedle Halenky další tři lidé, stíháni jsou na svobodě.

Vyšetřování se týká odprodeje hlavně kolové a pásové vojenské techniky a náhradních dílů k ní ve veřejných soutěžích nebo v přímém prodeji.

Úředníci údajně věci prodali za nižší ceny, než za které je prodat mohli.

Stropnický rozhodl, že do skončení trestního řízení bude Halenka zařazen do takzvané personální dispozice, kdy například dostává méně peněz a úkoly mu dává jeho nadřízený.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy