Tři fanoušci Baníku zbili ve vlaku policistu v civilu

ČTK ČTK
11. 4. 2012 10:34
Policista, který jel domů ze služby, se zastal cestujícího, jejž chuligáni napadali
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Policie obvinila z výtržnictví tři příznivce fotbalového klubu Baník Ostrava, kteří v neděli ve vlaku zbili policistu v civilu.

Policista, který jel domů ze služby, se zastal cestujícího, jejž chuligáni napadali. Informovala o tom policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Policistu ošetřil lékař, jeho zranění a doba léčení zatím nebyly upřesněny.

Obviněným je mezi 21 a 24 lety. Dva z nich jsou navíc obviněni z ublížení na zdraví a nejstarší z nich z násilí proti úřední osobě. V době spáchání činu byli všichni opilí, podle Holčákové měli v krvi od 1,56 do 2 promile alkoholu.

Událost se stala okolo 23:00 poblíž Olomouce ve vlaku, kterým se fanoušci Baníku vraceli do Ostravy ze zápasu v Hradci Králové.

Jeden z chuligánů začal slovně napadat cestujícího. Když začal naznačovat, že ho praští, postavil se na jeho obranu muž, který se přítomným prokázal jako policista. Okamžitě se sám stal terčem útoku.

Holčáková popsala, že první ránu policista vykryl, pak se ale k útoku zezadu připojili další dva muži. Tři útočníci policistu bili do hlavy a krku a v mlácení v přesile pokračovali, i když ho shodili na zem.

Napadenému se nakonec podařilo ze sevření násilníků vyvléknout a utéci do jiné části vlaku, kde informoval uniformované policisty. Policisté z oddělení železniční policie a ze speciální pořádkové jednotky pak všechny tři útočníky zatkli.

"Nejstaršímu obviněnému hrozí trest odnětí svobody až na šest let, dalším dvěma až na tři léta," doplnila Holčáková.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy