Spoluzakladatel TOP 09 Pavol Lukša má novou stranu Dobrá volba. Do voleb chce jít už na podzim

ČTK ČTK
19. 4. 2016 11:32
Někdejší místopředseda TOP 09 Pavol Lukša si založil novou stranu Dobrá volba. Lukša by se měl stát předsedou strany. Zatím stojí v čele přípravného výboru, předsednictvo se bude volit až na ustavujícím sjezdu, který by se měl konat nejpozději do půl roku. Lukša řekl, že nové uskupení se chce účastnit už letošních krajských voleb, které budou na podzim.
Pavol Lukša.
Pavol Lukša. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Bývalý dlouholetý místopředseda TOP 09 a starosta Čeladné na Frýdecko-Místecku Pavol Lukša stojí za vznikem nové strany s názvem Dobrá volba. Lukša na konci března oznámil svůj odchod z TOP 09. Zdůvodnil to tím, že se nemůže ztotožnit s dnešní orientací politiky strany prezentovanou především Miroslavem Kalouskem. Lukša řekl, že nové uskupení se chce účastnit už letošních krajských voleb, které budou na podzim.

Strana Dobrá volba byla podle Lukši zaregistrována v polovině dubna, Lukša by se měl stát předsedou strany. Zatím stojí v čele přípravného výboru, předsednictvo se bude volit až na ustavujícím sjezdu, který by se měl konat nejpozději do půl roku. Strana by to ráda stihla ještě před krajskými volbami.

Podle Lukši je kolem jeho osoby nyní shromážděno zhruba 200 lidí. "To si myslím, že už vydá minimálně na krajskou kandidátku. Spolupracovat chceme s každým, kdo chce nějak rozvíjet Moravskoslezský kraj," uvedl Lukša. Dodal, že jeho cílem je, aby v uskupení byli lidé s úspěchy, ať už v podnikatelské sféře, nebo v jakékoli jiné oblasti. Přestože do krajských voleb zbývá jen několik měsíců, Lukša se domnívá, že nové uskupení má šanci uspět. "Jsem věčný optimista a s tím jsem do tohoto projektu šel," řekl Lukša.

Pavol Lukša byl členem TOP 09 od roku 2009 a místopředsedou od jejího ustavujícího sněmu v listopadu 2009 až do loňska. Do loňska byl také předsedou krajské organizace. Je dlouholetým starostou Čeladné. Dříve byl Lukša členem KDU-ČSL, v letech 2005 až 2006 byl jejím místopředsedou. Byl náměstkem moravskoslezského hejtmana (2004 až 2008) a členem krajského zastupitelstva (do roku 2012). Při svém odchodu z TOP 09 Lukša uvedl, že současná politika TOP 09 obsahuje pouze útoky, agresivitu a nenabízí žádná řešení.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy