Kalousek chce šéfovat TOP 09. Až skončí Schwarzenberg

ČTK ČTK
5. 2. 2015 18:34
První místopředseda TOP 09 Kalousek, který je považován za obratného politika a zdatného řečníka, je politickými odpůrci dlouhodobě označován za faktického šéfa strany.
Miroslav Kalousek: "Až se bude volit nový předseda, zcela jistě budu kandidovat."
Miroslav Kalousek: "Až se bude volit nový předseda, zcela jistě budu kandidovat." | Foto: ČTK

Praha - Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se bude ucházet o místo šéfa strany, až její nynější předseda Karel Schwarzenberg nebude chtít tento post obhajovat. Kalousek to dnes uvedl pro pořad Kauza dne Rádia Impuls.

Schwarzenberg loni řekl, že ve vedení strany zůstane minimálně do jejího sněmu, který by se měl konat koncem letošního roku.

"Až se Karel Schwarzenberg rozhodne, že už nebude kandidovat, a nemyslím si, že někdo z nás ho do toho rozhodnutí bude tlačit, to je prostě čistě jeho rozhodnutí, tak až se rozhodne, že nebude kandidovat, no tak se bude volit nový předseda. Já zcela jistě kandidovat budu, ale strana může taky zvolit někoho jiného," uvedl Kalousek.

První místopředseda TOP 09 Kalousek, který je považován za obratného politika a zdatného řečníka, je politickými odpůrci dlouhodobě označován za faktického šéfa strany. Dalšími zástupci sedmasedmdesátiletého Schwarzenberga jsou Leoš Heger, Helena Langšádlová, Pavol Lukša a Marek Ženíšek.

Kalousek si v rozhovoru postěžoval na současnou podobu zahraniční politiky, která se podle něj odklonila od priorit, jež stanovili Václav Havel a Jiří Dienstbier. "Současná vláda za významné asistence pana prezidenta (Miloše Zemana), který je ještě o krok před ní nebo vedle ní, tu kontinuitu změnila," poznamenal.

Kritici vyčítají Zemanovi a některým zástupcům ministerstva zahraničí mimo jiné odklon od důrazu na prosazování lidských práv. Zeman se od loňského podzimu dostává v otázkách diplomacie do sporů s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ale vláda, Zeman i ministerstvo zahraničí vystupují při klíčových jednáních jednotně.

"Kdyby se takhle zachovala velmoc, že by se její zahraniční politika změnila, začala být nečitelná, tak by to všechny ostatní státy vnímaly jako bezpečnostní riziko. Protože my nejsme velmoc, tak jenom naše zahraniční politika přestala být zajímavá a přišli jsme o prestiž," řekl přesto Kalousek.

 

Právě se děje

Další zprávy