Smrt učitele při zorbingu má objasnit nový posudek

ČTK ČTK
25. 1. 2011 14:54
Soud potřebuje vyřešit mezi posudky obžaloby a obhajoby
Foto: Wikimedia Commons

Frýdek-Místek - Soud opět odročil projednávání smrti 47letého učitele při zorbingu.

Vyžádal si revizní znalecký posudek, který by měl vyhodnotit rozpory mezi posudky obžaloby a obhajoby. Proces bude pokračovat 5. dubna

Z rok a půl starého neštěstí se zodpovídají dva majitelé firmy Lundi Adventures, která zorbing provozovala.

K tragédii došlo předloni 4. června v třinecké části Košařisko. Na závěr třídenního školního výletu chtěli učitel společně se svým patnáctiletým žákem absolvovat adrenalinový sjezd z kopce dolů uvnitř umělohmotné koule.

"Třídní učitel i žák podstoupili instruktáž a vešli do koule, spustili se ze svahu a měla je zadržet záchytná síť," řekl mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec.

Mezi stromy natažená síť z fotbalové branky však neodolala náporu a protrhla se. Koule se valila velkou rychlostí dál z kopce. Zastavila se až o strom. Učitel byl na místě mrtev, žák byl s těžkým zraněním vrtulníkem transportován do ostravské fakultní nemocnice.

Znalecké posudky si odporovaly

Majitelé firmy byli obžalováni z ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. Hrozí jim až pětiletý pobyt ve vězení. Podle obžaloby zástupce nezajistili bezpečný provoz atrakce a ani její zkušební provoz.

"Navíc síť nebyla způsobilá kouli zastavit," uvedl státní zástupce při čtení obžaloby.

Podle znaleckého posudku obžalovaní při zorbingu použili poškozenou a starou síť, která nebyla schopna kouli zachytit. Navíc ji špatně instalovali, protože visela příliš nízko.

Obhajoba však předložila posudek opačný. Podle něj měla síť za běžných okolností kouli zachytit, ale k tragédii došlo vinou vnitřní vady materiálu. "Člověk není schopen při běžném použití sítě vadu odhalit," řekl obhájce.

Znalci se neshodli ani v technických údajích o intenzitě a síle setrvačnosti, kterou koule měla. Všechny tyto rozpory by měl objasnit revizní posudek, který zřejmě vypracují odborníci z ČVUT.

 

Právě se děje

Další zprávy