Ostravsko je zahaleno smogem, vyhlásilo signální stav

ČTK ČTK
1. 11. 2011 12:14
Odborníci doporučují nevycházet, nebezpečí hrozí zejména starším lidem a dětem
Průměrné teploty polétavého prachu trojnásobně překročují limity
Průměrné teploty polétavého prachu trojnásobně překročují limity | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Obyvatelé Moravskoslezského kraje dusí smog. V Bohumíně na Karvinsku průměrné denní hodnoty polétavého prachu ráno i více než trojnásobně překračovaly povoleny limit 50 mikrogramů na metr krychlový.

Kvůli špatným rozptylovým podmínkám je v oblasti Ostravsko-Karvinska od úterního časného rána platný signál regulace. Znečišťovatelé s platnými regulačními řády tak musí dodržovat ekologická opatření.

Vyplývá to z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Hodnoty prašného aerosolu (PM10) jsou zvýšené na všech měřících stanicích v regionu a pohybují se v rozmezí od 84 až do 174 mikrogramů na metr krychlový, nejhorší situace je v Bohumíně na Karvinsku.

"Je stále inverzní charakter počasí, který nepodporuje rozptyl znečištění. Navíc je jen velmi slabý vítr, což také napomáhá k tomu, že se znečišťující částice nerozptylují dále od zdrojů. Mírné zlepšení se přechodně očekává odpoledne," řekla Hana Šeděnková z Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ Ostrava.

Dětem, nemocným a starším lidem se doporučuje omezit pohyb venku. Řidiči by neměli pokud možno vyjíždět. Signál regulace byl v nadcházející zimní sezoně vyhlášen poprvé.

Nejhorší ovzduší v zemi

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejznečištěnějšímu v zemi. Obvykle během podzimu a především zimy bývají rozptylové podmínky nejhorší.

Obyvatelstvo je v kraji vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví.

Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem se doporučuje omezit pobyt pod širým nebem. Dospělí bez zdravotních potíží by se neměli venku zadýchávat.

ČHMÚ žádá řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích polétavého prachu (PM10) a oxidu dusičitého.

Zvýšené množství znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často vede k jeho zhoršení, především pak u nemocí dýchacích cest a srdečně-cévních chorob.

Odolnost organismu je menší a lidé pak snadněji mohou onemocnět virovou či bakteriální infekcí. V tomto období je vhodné zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Podle Radomíra Štěrby z České inspekce životního prostředí v Ostravě mají všechny zdroje znečištění uvedené v Ústředním regulačním řádu i v Krajském regulačním řádu Moravskoslezského kraje platné regulační řády.

Nečistoty míří z Polska

Ústřední regulační řád zahrnuje celkem osm závodů či provozů v regionu a jsou do něj zahrnuti největší znečišťovatelé. V krajském regulačním řádu je pak uvedeno devět zdrojů znečištění.

Ekologická opatření kvůli vzniklé smogové situaci tak musí naplňovat například společnosti ArcelorMittal Ostrava, Dalkia Česká republika, OKK Koksovny, ČEZ a další

Prohlédněte si smog v Ostravě:

Podle Štěrby nyní inspekce schvaluje ještě jeden regulační řád zahrnutý do místního regulačního řádu. Zdroje znečištění do nich navrhovala města v regionu například Ostrava, Karviná nebo Třinec.

"U místních regulačních řádu jsou ale zdroje znečištění téměř bezvýznamné. Zdroje vyjmenované v místních regulačních řádech mají tak nízké emise, že v podstatě čtyři okolní rodinné domky mají z hlediska emisí daleko větší význam než zdroje, které si obce daly do regulačních řádů," vysvětlil Štěrba.

Dodal, že aktuální smogová situace je typickou ukázkou toho, že do regionu míří nečistoty z Polska. Nejvyšší hodnoty PM10 jsou totiž právě v příhraniční oblasti.

Karviná varovala školku

Průměrná koncentrace prašného aerosolu v 7:00

  • Ostrava-Fifejdy - 93
  •  Ostrava-Zábřeh - 96
  •  Ostrava-Přívoz - 108
  •  Opava - 94
  •  Studénka - 88
  •  Bohumín - 174
  •  Český Těšín - 88
  •  Havířov - 92
  •  Karviná - 104
  •  Orlová - 102
  •  Věřňovice - 139
  •  Frýdek-Místek - 94
  •  Třinec-Kosmos - 84

"V Polsku v podstatě žádný smogový regulační systém neexistuje. Tam k žádnému omezování zdrojů nedochází," uvedl Štěrba. České firmy tak sice mohou začít naplňovat regulační řády, což ale neznamená, že se situace díky tomu výrazně zlepší.

Pokud by si lidé Slezsko představili jako uzavřenou nádobu, v níž se sníží hladina imisí, v podstatě se tato hladina vyrovná znečištěním z Polska.

Podle odborníků navíc vítr sice většinu času vane směrem na Polsko, ale právě v zimní období se větry většinou otáčejí a fouká z Polska směrem do Česka. Právě v této době jsou naměřené koncentrace prachu maximální.

Například Karviná o vzniklé smogové situaci informovala už i svá školská nebo sociální zařízení. Podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové například školám a školkám tradičně doporučuje, aby děti nechodily na vycházky nebo se méně větralo.

 

Právě se děje

Další zprávy