Městskou nemocnici Ostrava povede dočasně náměstek Grochol

ČTK ČTK
27. 7. 2015 16:46
Josef Grochol ve funkci nahradí kritizovaného ředitele Jaroslava Luxe, jehož odvolání žádali zaměstnanci nemocnice.
Městská nemocnice Ostrava
Městská nemocnice Ostrava | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Řízením Městské nemocnice Ostrava byl od srpna pověřen dosavadní náměstek pro ekonomiku Josef Grochol. Rada města v pondělí přijala rezignaci Jaroslava Luxe, který svůj odchod oznámil na konci minulého týdne. V čele zdravotnického zařízení stál od února.

S působením Luxe ve funkci ředitele nebyla spokojena část zaměstnanců, kteří v petici požadovali jeho odvolání. Prozatímní ředitel ve funkci zůstane minimálně šest až devět měsíců, řekl novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

Petici podepsalo podle primátora řádově 800 zaměstnanců. Lux v pátek uvedl, že necítil podporu, a k 31. červenci proto rezignuje.

"Pan ředitel Lux nepochybně udělal v nemocnici kus práce. Je třeba říci, že přišel ne do zcela jednoduché doby, ne s úplně jednoduchým zadáním. To zadání plnil, ale bohužel se dopustil určitých ne úplně marginálních manažerských chyb. Zdá se mi, že podcenil tu komunikaci, jak navenek, tak hlavně dovnitř nemocnice," míní primátor, který situaci v poslední době osobně řešil přímo v nemocnici.

Podle Macury odcházející ředitel také ne vždy dokázal správně odhadnout priority. "Možná se příliš zaměřil na ty středně- a dlouhodobé programy a vize, měl jsem pocit, že se maličko zanedbaly takové ty urgentní problémy, které lidi v nemocnici trápí," uvedl Macura.

Prozatímní ředitel musí stabilizovat situaci

Odboráři, kteří byli pod peticí podepsáni, napsali, že Lux manažersky selhal například v oblasti poskytování péče, ekonomické, provozní, lidských zdrojů, PR a obecně stylu vedení.

"Vyhodnotil zřejmě, že důvěru zaměstnanců už se mu nepodaří pro další kroky získat," uvedl k důvodům rezignace Macura.

Podle primátora město nyní nebude s vypsáním výběrového řízení spěchat. Důvodem je to, že město chce, aby prozatímní ředitel stabilizoval situaci v nemocnici.

Pro město je důležité, aby neodcházel personál a situace neovlivnila péči o pacienty. Grochol by měl navíc nemocnici připravit na plánovaný proces pro obnovu akreditace, tedy jakousi kontrolu kvality.

Primátor uvedl, že autoři petice zpochybnili i závěry interního auditu, který město v zařízení nechalo udělat. Podle kontroly nemocnice v letech 2012 až 2014 bez jakékoli soutěže vynaložila přes 150 milionů korun. Audit poukázal na zvýhodňování určitých dodavatelů i na neúčelné vynakládání peněz na analýzy či studie, jejichž výstupy byly nepřiměřené ceně a obsahu.

Město se nyní rozhodlo, že v nemocnici nechá provést forenzní audit, který potrvá několik měsíců. "Chtěl bych, aby nově příchozí a už stabilní ředitel měl k dispozici výsledky tohoto forenzního auditu," řekl Macura.

Podle jeho mínění je nemocnice, která je největší nefakultní nemocnicí v zemi, výrazně podfinancovaná. A potřebovala by investice minimálně v řádech stamilionů korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy