Městskou nemocnici Ostrava povede dočasně náměstek Grochol

ČTK ČTK
27. 7. 2015 16:46
Josef Grochol ve funkci nahradí kritizovaného ředitele Jaroslava Luxe, jehož odvolání žádali zaměstnanci nemocnice.
Městská nemocnice Ostrava
Městská nemocnice Ostrava | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Řízením Městské nemocnice Ostrava byl od srpna pověřen dosavadní náměstek pro ekonomiku Josef Grochol. Rada města v pondělí přijala rezignaci Jaroslava Luxe, který svůj odchod oznámil na konci minulého týdne. V čele zdravotnického zařízení stál od února.

S působením Luxe ve funkci ředitele nebyla spokojena část zaměstnanců, kteří v petici požadovali jeho odvolání. Prozatímní ředitel ve funkci zůstane minimálně šest až devět měsíců, řekl novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

Petici podepsalo podle primátora řádově 800 zaměstnanců. Lux v pátek uvedl, že necítil podporu, a k 31. červenci proto rezignuje.

"Pan ředitel Lux nepochybně udělal v nemocnici kus práce. Je třeba říci, že přišel ne do zcela jednoduché doby, ne s úplně jednoduchým zadáním. To zadání plnil, ale bohužel se dopustil určitých ne úplně marginálních manažerských chyb. Zdá se mi, že podcenil tu komunikaci, jak navenek, tak hlavně dovnitř nemocnice," míní primátor, který situaci v poslední době osobně řešil přímo v nemocnici.

Podle Macury odcházející ředitel také ne vždy dokázal správně odhadnout priority. "Možná se příliš zaměřil na ty středně- a dlouhodobé programy a vize, měl jsem pocit, že se maličko zanedbaly takové ty urgentní problémy, které lidi v nemocnici trápí," uvedl Macura.

Prozatímní ředitel musí stabilizovat situaci

Odboráři, kteří byli pod peticí podepsáni, napsali, že Lux manažersky selhal například v oblasti poskytování péče, ekonomické, provozní, lidských zdrojů, PR a obecně stylu vedení.

"Vyhodnotil zřejmě, že důvěru zaměstnanců už se mu nepodaří pro další kroky získat," uvedl k důvodům rezignace Macura.

Podle primátora město nyní nebude s vypsáním výběrového řízení spěchat. Důvodem je to, že město chce, aby prozatímní ředitel stabilizoval situaci v nemocnici.

Pro město je důležité, aby neodcházel personál a situace neovlivnila péči o pacienty. Grochol by měl navíc nemocnici připravit na plánovaný proces pro obnovu akreditace, tedy jakousi kontrolu kvality.

Primátor uvedl, že autoři petice zpochybnili i závěry interního auditu, který město v zařízení nechalo udělat. Podle kontroly nemocnice v letech 2012 až 2014 bez jakékoli soutěže vynaložila přes 150 milionů korun. Audit poukázal na zvýhodňování určitých dodavatelů i na neúčelné vynakládání peněz na analýzy či studie, jejichž výstupy byly nepřiměřené ceně a obsahu.

Město se nyní rozhodlo, že v nemocnici nechá provést forenzní audit, který potrvá několik měsíců. "Chtěl bych, aby nově příchozí a už stabilní ředitel měl k dispozici výsledky tohoto forenzního auditu," řekl Macura.

Podle jeho mínění je nemocnice, která je největší nefakultní nemocnicí v zemi, výrazně podfinancovaná. A potřebovala by investice minimálně v řádech stamilionů korun.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy