Městská doprava v Ostravě mění tarif, vyplatí se odiska

Libor Stejskal Libor Stejskal, Tereza Matějková
31. 12. 2013 20:05
S celodenní jízdenkou bude možné cestovat i za hranice města
Foto: Jan Langer

Ostrava - Na každoroční zdražování jízdného si už občané Ostravy nejspíš zvykli, letos však Dopravní podnik Ostrava přichází se zbrusu novým tarifem, který vejde v platnost již 1. ledna 2014. Tvůrci ceníku se snažili zatraktivnit nabídku krátkodobých jízdenek a také zpopularizovat elektronickou kartu ODISka (ODIS je integrovaný dopravní systém Moravskoslezského kraje).

Úpravy dokonce vycházejí z výsledků dvou anket, které uspořádala společnost KODIS. Nový tarif by tedy měl být Ostravanům přímo na míru. 

Jedete jen kousek? Zaplatíte méně!

První podstatná změna se dotkne krátkodobých jízdenek. Tradiční patnáctiminutovou jízdenku nahradí jízdenka desetiminutová, za kterou cestující zaplatí 14 Kč, přibude jízdenka třicetiminutová za 20 Kč a v platnosti zůstává i jízdenka hodinová, jejíž cena zůstane na 26 Kč. Všechny jízdenky mají i svou zlevněnou variantu, která je vždy o polovinu levnější.

V novém roce si cestující za celodenní jízdenku připlatí pět korun, její cena tedy vystoupí na 80 Kč. Nový tarif ale upravuje její platnost. Zatímco doteď platila pouze na území statutárního města Ostravy, od 1. ledna lze tuto jízdenku využít i k cestování po rozšířeném tarifním území OSTRAVA XXL. Zlevněná varianta bude opět o polovinu levnější.

Čtvrtina Ostravy zdarma!

Obměnou projde také oblast dlouhodobých jízdních dokladů. Ke zvýšení ceny dochází pouze u „papírového" kupónu na jednu zónu. Za dvě, tři a čtyři zóny cestující zaplatí stejně jako letos. Zvýhodněni budou hlavně ti, kteří si dlouhodobé kupóny pořizují elektronicky, tedy přes e-kartu ODISka. Pro elektronickou verzi se ceny kupónů nemění a při koupi dlouhodobé jízdenky na tři zóny získají cestující čtvrtou zónu zcela zdarma.

Dále bude v novém roce zavedena bezplatná přeprava členů Konfederace politických vězňů na území statutárního města Ostravy a držitelé dlouhodobých časových jízdenek a čtyřiadvacetihodinových jízdenek budou moci přepravovat bezplatně jednoho psa. Nevyužité krátkodobé a 24hodinové jízdenky, které k 1. lednu 2014 ztratí svou platnost, lze vyměnit na prodejnách DPO od 2. ledna 2014 do 28. února 2014. 

 

Právě se děje

Další zprávy