Jako štokrle na židli, řekl k mostu u Studénky znalec

ČTK ČTK
28. 6. 2011 18:43
Konstrukce rozestavěného mostu, jenž spadl do kolejiště, byla podle něj zcela labilní
Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Před soudním senátem, který se v Ostravě zabývá vlakovým neštěstím ve Studénce, vypovídal soudní znalec v oboru stavebnictví Jiří Studnička.

Uvedl, že pád rozestavěného mostu, do kterého poté narazil vlak, byl důsledkem závady, která se na stavbě objevila den před nehodou a stavbaři ji dostatečně nevyřešili.

"Závada byla odstraněná jen zdánlivě. Konstrukce se dostala do labilního stavu, a jakmile přišel nějaký impuls, patrně nějaké nadzvednutí, dala se do pohybu," řekl Studnička.

Na stavbě se podle něj improvizovalo a podkládalo různými prvky. "Vznikla labilní konstrukce, jako když si na židli dáte ještě štokrle, takové to bylo celé vratké. Sestava podkladků byla velmi nestabilní," upřesnil znalec.

Most není úplně vodorovný

Podle obžaloby byla příčinou tragické nehody souhra mnoha zanedbání a nedostatků. Studnička zmínil i nedostatky při úpravách původního projektu. Od počátku se podle něj předpokládalo, že most bude symetrický, jenže nebyl, protože na jedné straně měl být chodník pro pěší, zatímco na druhé ne.

"Tudíž se nemohlo zvedat synchronně, protože by se most nakláněl. To se pak zřejmě operativně řešilo na místě," vypověděl znalec. Skutečnost se podle něj odlišovala od předpokladů v projektu.

"Vycházelo se z předpokladu, že most je vodorovný, ale ve skutečnosti zcela vodorovný není. Proto bylo nutné ty vozíky podkládat. Ani pojezdové dráhy nebyly dokonale sestavené," vysvětlil.

Zdálo se, že je vše v pořádku

Den před neštěstím se pojezdové vozíky zablokovaly. Přitom podle znalce zřejmě čelily podpůrné konstrukce větší námaze, a proto se příliš vychýlily.

"Nadzvedlo se to jeřábem, zkušebním pojezdem se zdálo, že je vše v pořádku. Pracovníci ale měli přinejmenším nechat konstrukce znovu zaměřit, zjistilo by se, že jsou vychýlené. V osudný den už nebylo možné pohyb mostu zastavit, tím spíše, že na jedné straně nebyl ukotvený," řekl Studnička.

Kdyby most ukotvený byl, mohlo to podle znalce zastavit jeho pád, pokud by se dostal do nekontrolovaného pohybu.

Mělo se udělat nové měření

Znalec konstatoval, že nikdo vůbec neposuzoval, co se s novým mostem děje. Podle něj se určitě mělo udělat nové měření poté, co skončilo odbourávání staré mostovky těžkým strojem. "Podpory se musí znovu zaměřit. Měla to provádět firma Bögl a Krýsl, která s mostem manipulovala," uvedl znalec.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Rekonstruovaný silniční most spadl ve Studénce přímo na železniční trať, a bezprostředně potom do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynulo šest lidí, čtyři ženy a dva muži.

Další muž zemřel později v novojičínské nemocnici. Osmou obětí se stala jedna z polských zraněných cestujících, která zemřela v krakovské nemocnici 26. září 2008. Dalších 95 cestujících utrpělo zranění, celková škoda přesáhla 177 milionů korun.

Podívejte se na fotky z místa neštěstí:

Obžalováno je deset lidí, hlavně ze stavebních firem, a to z obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí jim tři až deset let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy