Strojvůdce hrdina jezdí za své, ČD mu vzaly režijku

Tomáš Netočný
21. 6. 2011 7:30
Jiří Šindelář zachránil ve Studénce desítky lidí. Když odešel z ČD, přišel o bezplatné jízdné
Bývalý strojvůdce Jiří Šindelář zachránil při neštěstí ve Studénce desítky lidí. Teď mu ČD sebraly bezplatnou jízdenku.
Bývalý strojvůdce Jiří Šindelář zachránil při neštěstí ve Studénce desítky lidí. Teď mu ČD sebraly bezplatnou jízdenku. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Zatímco tisíce běžných zaměstnanců Českých drah a jejich příbuzní jezdí vlakem zdarma, bývalý strojvůdce Jiří Šindelář, známý z neštěstí ve Studénce, jel v pondělí ze Stránčic ve středních Čechách k soudu do Ostravy za své.

Loni v listopadu přestal u Českých drah pracovat a největší státní firma mu sebrala režijní jízdenku, na kterou měl do té doby nárok.

Aby mu nárok na bezplatné jízdné zůstal i po odchodu z Českých drah, chyběl Jiřímu Šindelářovi měsíc. V komunálních volbách se však ve své vesnici stal starostou a musel odejít okamžitě.

Jiřího Šindeláře mají mnozí lidé za hrdinu. V srpnu 2008 řídil lokomotivu rychlíku Comenius, který ve Studénce narazil do padajícího mostu.

Zahynulo tehdy osm lidí a nebýt bleskové reakce zkušeného strojvůdce, byly by následky neštěstí mnohem děsivější.

Most mu spadl do cesty

Od chvíle, kdy Jiří Šindelář zahlédl padající most, dokázal vlak zbrzdit z více než 130 kilometrů v hodině na devadesát a znalci potvrdili, že tím zachránil desítky lidí.

V pondělí začalo v Ostravě v případu Studénka hlavní líčení a Jiří Šindelář vypovídal jako první svědek.

"Až budu v důchodu, České dráhy mi režijní jízdenku vrátí," řekl Jiří Šindelář před budovou ostravského krajského soudu, když se novináři začali vyptávat, proč od soudce žádá osm set korun jako náhradu za jízdné. "Na to si však musím pět let počkat."

Při neštěstí ve Studénce jednak zachránil životy lidí, ale Českým drahám tím také ušetřil miliony korun, které by vyplatily jako kompenzaci a bolestné. Přesto firma nenašla způsob, jak udělat výjimku.

Pana Šindeláře si vážíme

Radek Joklík z tiskového oddělení Českých drah potvrdil, že tarif ministerstva dopravy umožňuje, aby strojvůdce ze Studénky získal režijní jízdenku znovu ve chvíli, kdy dovrší důchodový věk.

„Pana Šindeláře si velice vážíme, proto jsme mu vyplatili finanční odměnu a poděkování jsme mu vyjádřili i symbolicky udělením firemního ocenění," sdělil mluvčí.

„Po zvolení starostou odešel pan Šindelář z Českých drah na vlastní žádost v rámci doprovodného sociálního programu, který zaručuje zaměstnancům výhodnější finanční podmínky," dodal Radek Joklík.

Strojvůdce ze Studénky Jiří Šindelář se vlakům raději vyhýbá. Do Ostravy k soudu však musel.
Strojvůdce ze Studénky Jiří Šindelář se vlakům raději vyhýbá. Do Ostravy k soudu však musel. | Foto: Ludvík Hradilek

Od tragické události v roce 2008 už strojvůdce ze Studénky vlaky neřídil. Vyvázl sice s lehkým zraněním, ale léčil se s psychickými problémy a lékaři mu nakonec doporučili, aby už do lokomotivy nesedal.

Nejraději bych zapomněl

Před nehodou jezdil Jiří Šindelář s vlaky pětatřicet let a v lokomotivě strávil téměř celý život. Trauma ze Studénky způsobilo, že se teď cestování vlakem raději vyhýbá, k soudu do Ostravy však musel.

A nebyl to příjemný zážitek. V jednací síni sedělo deset obžalovaných a jejich advokáti zasypali strojvůdce otázkami. Chtěli vědět, zda nemohl udělat víc, aby nehodě zabránil.

„Čekal jsem takové dotazy a jsem rád, že to mám za sebou," svěřil se Jiří Šindelář, když od soudu odcházel. „Nejraději bych na ty chvíle zapomněl. Každou vzpomínkou se ta hrůza znovu vrací."

Mezinárodní rychlík Comenius vezl v pátek 8. srpna 2008 přes čtyři sta cestujících. Kromě osmi mrtvých utrpělo devět lidí těžká zranění a 86 jich bylo zraněno lehce.

Vyšetřování nehody trvalo dva roky a spis má patnáct tisíc stran. Obžalovaní jsou tři lidé z firmy Ostravské dopravní stavby, pět zaměstnanců společnosti Bögl a Krýsl, jeden živnostník, který na stavbě pracoval, a úředník správy silnic.

První fáze hlavního líčení bude pokračovat do konce června. Předseda senátu Jiří Pšenica chce vyslechnout všechny obžalované, část svědků a soudní znalce. Rozsudek všichni zúčastnění očekávají nejdříve na podzim.

 

Právě se děje

Další zprávy