Firma, která likviduje laguny v Ostravě, je v exekuci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 11. 2011 15:46
Geosan Group je v exekuci kvůli mnohamilionové pohledávce liberecké firmy Baltom
Baltom při likvidaci lagun bývalé ostravské chemičky až do jara zajišťoval většinu prací
Baltom při likvidaci lagun bývalé ostravské chemičky až do jara zajišťoval většinu prací | Foto: Jan Langer

Kolín - Společnost Geosan Group, která likviduje ropné laguny v Ostravě, je v exekuci. Nesmí tak nakládat se svým majetkem.

Okresní soud v Kolíně exekuci nařídil kvůli pohledávce 74,6 milionu korun liberecké firmy Baltom, která na likvidaci lagun bývalé ostravské chemičky Ostramo až do letošního jara zajišťovala většinu prací. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Firma Geosan Group tvrdí, že exekuce byla nařízena neoprávněně.

Soud exekuci nařídil na základě říjnového nálezu Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. "Doufáme, že nastalá situace nebude mít vliv na rychlost a způsob realizace už tak problematické státní zakázky," řekla Právu mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. Kraj bude podle ní situaci pečlivě monitorovat.

Exekuce sanační práce neohrozí, říká společnost

Člen představenstva a výrobní ředitel Geosan Group Jiří Šalda uvedl, že firma podniká veškeré právní kroky směřující k tomu, aby exekuce byla co nejdříve zrušena a aby škody způsobené společnosti Geosan Group byly minimální.

Podle mluvčí Geosanu Vlasty Končelové nařízení exekuce nemá vliv na běžné podnikání firmy, exekucí proto nejsou ohroženy ani pokračování sanačních prací na lagunách Ostramo, ani přeprava paliva vyrobeného z jejich obsahu na skládku společnosti Celio v Litvínově a do cementárny společnosti Lafarge Cement v Čížkovicích.

Geosan ale už dříve uvedl, že podá žalobu na zrušení rozhodčího nálezu. "Chceme, aby bylo rozhodnuto v náš prospěch," řekla Končelová a dodala, že po firmě Baltom navíc Geosan vymáhá dalších 220 milionů korun. "Tyto peníze nám dluží na pokutách za neplnění termínu a za to, že řádně neodvážel alternativní palivo koncovým odběratelům," uvedla mluvčí.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ve čtvrtek řekl, že ministerstvo nemá možnost, jak spor kolem lagun ovlivnit, protože v něm není smluvní stranou a nemá v ruce ani žádný nástroj. Ministerstvo průmyslu a obchodu nechce jednotlivé obchodní spory komentovat. "Pro nás platí, že předpokládáme naplnění smluvního vztahu," uvedl mluvčí MPO Pavel Vlček

Baltom, který je kvůli druhotné platební neschopnosti v insolvenčním řízení, se na arbitrážní soud obrátil v srpnu, protože mu Geosan zůstal údajně dlužen asi 100 milionů korun. Navíc mu prý neoprávněně vypověděl smlouvu a nahradil jej dalším partnerem - pardubickým Šamonilem.

Baltom požadoval celkem téměř 393 milionů korun, rozhodčí soud ale uznal nárok jen na zmíněných víc než 74 milionů. Podle médií rozhodčí nález také stanovil, že v čištění kontaminovaného území má místo firmy Šamonil pokračovat Baltom. To ale Končelová odmítla.

Firma palivo nelegálně skladovala

Baltom těžil ropné kaly z ostravských lagun a zpracovával je na alternativní palivo, určené ke spalování v elektrárnách či cementárnách.

V lednu objevila Česká inspekce životního prostředí na Ostravsku dva tajné sklady, kde Baltom palivo nelegálně skladoval. Firma za to dostala pokutu. Proti sankci se odvolala, brání se právě nedoplatky od Geosanu. Spor vedl právě k vypovězení smlouvy s Baltomem ze strany sdružení Čistá Ostrava, kde Geosan figuruje.

Část paliva vyrobeného z odtěžených ropných látek skončila v Polsku. V jihopolských Katovicích leží 20 tisíc tun tohoto podle Poláků nebezpečného odpadu. Polská strana to považuje za nelegální vývoz odpadů a požaduje, aby byla směs vytěžená z ropných lagun v Ostravě odvezena zpět.

Okolnosti vývozu odpadu do Polska šetří české ministerstvo životního prostředí a plánovala se jím zabývat také polská prokuratura.

Na podzim začal Geosan veškeré vyrobené palivo z lagun vyvážet na skládku firmy Celio v Litvínově. Následně má být spáleno v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích. Toto řešení v srpnu Ústecký kraj zásadně odmítl, později ale firma splnila všechny podmínky.

 

Právě se děje

Další zprávy