Karviná - Důl Karviná, kde v pátek kolem poledne kvůli otřesům zahynuli tři horníci a dalších devět se těžce zranilo, patří mezi rizikové doly. Český báňský úřad, jenž doly kontroluje, jej totiž řadí mezi doly s nebezpečím otřesů.
"Důl, který je do této kategorie zařazen, musí dodržovat speciální bezpečnostní opatření,“ uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek s tím, že nyní budou báňští inspektoři v jedné z prvních fází vyšetřování zkoumat, zda na dole tato bezpečnostní opatření dodržovali.
Důlní experti podle Machka přesnější důvody pátečního otřesu zatím neznají. "Jedná se o náhlé porušení masivu, které je provázeno vyvržením hornin," řekl pouze obecně.
Jisté je zatím jen to, že za vše může činnost člověka. Nakolik k němu ale přispěla současná ražba – tedy rozšiřování prorážky – nedokázal Machek specifikovat. "Ten jev je vyvolán lidskou činností. Dobývání uhelné sloje," řekl.
Při ní dochází ke vzniku volných prostor a tlakem na ně pak k sesedání podloží či nadloží. "Zda k tomu ale došlo před rokem či dvaceti lety, není teď možné říci,“ uvedl Machek.
Prodělečný a rizikový Důl Paskov
Podobně je podle Machka z hlediska báňských vyhlášek zařazen na seznam nebezpečných dolů i Důl Paskov, který patří stejně jako důl Karviná těžební společnosti OKD a který chce nechat majitel jako prodělečný uzavřít.
"V Paskově je nebezpečí průtrží uhlí a plynů,“ uvedl Machek. Dodal, že právě nákladná opatření na vyšší bezpečnost horníků jsou jedním z důvodů, proč už firma OKD (jejím spolumajitelem je Zdeněk Bakala, vlastník vydavatelství Economia, pod nějž patří i deník Aktuálně.cz - pozn. red.) nechce Paskov dále provozovat.
Po dohodě s vládou by těžba měla pokračovat do roku 2017. Na Dole Paskov pracuje dva a půl tisíce lidí.