Ostrava - Dražba pozemků v ostravském ghettu Přednádraží, která byla původně plánována na příští pondělí, se zatím odkládá. Dlužník, proti kterému soud nařídil celkem tři exekuce, ve čtvrtek odpoledne totiž podal insolvenční návrh.
Podle zákona tedy soudní exekutor prozatím nemůže pozemky prodat, řekla mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová.
Plánovaná elektronická dražba pozemků byla nařízená kvůli dluhům společnosti majitele nemovitostí Oldřicha Roztočila - Domy Přednádraží, s.r.o.
Do dražby se podle Báčové už přihlásilo několik zájemců, kteří složili i nezbytnou finanční zálohu ve výši 300 000 korun.
"Dlužníkovo obstrukční jednání bohužel na poslední chvíli celý proces komplikuje. Věřím ale, že soud o návrhu rychle rozhodne, a že se dražba bude v pondělí konat. Opačná varianta by totiž popudila zejména věřitele a dražitele, kteří už složili takzvanou jistotu," uvedl soudní exekutor Milan Vlha, který dražbu nařídil.
Báčová dodala, že přestože je insolvence pro mnoho dlužníků vítanou pomocí v případě předlužení, někteří neplatiči svého práva zneužívají.
"Podávají insolvenční návrhy pouze s cílem odložit úkony v exekučním řízení. Existují však dvě varianty řešení. Včasné odmítnutí insolvenčního návrhu soudem nebo předběžné opatření ze strany věřitelů a soudních exekutorů. Obstrukční návrh na oddlužení tedy neřeší dlužníkovy problémy, pouze se kvůli němu nepatrně prodlužuje exekuční řízení," podotkla Báčová.
Majitel podá trestní oznámení
Roztočil důrazně odmítl, že by jeho jednání bylo obstrukční. "Žádnou dražbu jsem neblokoval. V souladu se zákony České republiky, jelikož je firma předlužená, jsem podal insolvenční návrh," uvedl Roztočil. Firma má podle něj dluhy ve výši 27 milionů korun. Kvůli výrokům Exekutorské komory chce během pátku podat trestní oznámení pro pomluvu.
"Exekutorská komora vydala prohlášení v době, kdy ještě ani nečetla důvody insolvence. Opakovaně hodnotí stav a problém lokality, což jí nepřísluší. Jejím úkolem je vyrovnávat závazky a pohledávky, nikoliv moralizovat," řekl Roztočil.
Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že asi 200 obyvatel musí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Řada z nich to odmítala a ve spolupráci s neziskovými organizacemi usilovala o záchranu lokality.
Tak vyháněli rodiny z Přednádraží, podívejte:
Boj ale nakonec vzdali a poslední obyvatelé se odstěhovali letos v červenci. V místě zůstaly zdevastované domy, z nichž zloději odnesli prakticky vše, co bylo možné zpeněžit.
Znalec v posudku stanovil cenu nemovitostí na zhruba 1,6 milionu korun a nejnižší podání podle zákona činí dvě třetiny výsledné ceny, bylo tak stanoveno na 1,048 milionu korun.