Čím doma topíte? Úředník vám přijde zkontrolovat kotel

Pavel Baroch
20. 10. 2011 10:47
Moravskoslezský kraj znovu přichází s návrhem, jak pomoci vyčistit ovzduší
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ostrava - Moravskoslezský kraj oprášil svůj dva roky starý návrh, podle něhož by především radnice mohly kontrolovat, v jakých kotlích a jakým palivem si domácnosti topí.

Svůj návrh kraj přednesl na čtvrtečním jednání expertní komise, která hledá způsoby, jak vyčistit ovzduší na Ostravsku, kde lidé dýchají podle některých dat nejšpinavější vzduch v Evropě.

Kromě tamního těžkého průmyslu a automobilismu se na tom významnou měrou podílejí i domácnosti, které si mnohdy topí nekvalitním uhlím a dalším nevhodným palivem včetně odpadků. Do ovzduší se tak dostávají škodliviny včetně rakovinotvorných látek.

Kontrola všech kotlů v republice

Návrh Moravskoslezského kraje se ovšem týká plošně celé republiky, protože počítá s novelou zákona o ochraně ovzduší a dalších souvisejících zákonů. V důvodové zprávě ke svému návrhu kraj uvedl, že malé kotle se podílejí na znečištění místního ovzduší ze 40 až 70 procent.

V prvním kole bude rozhodující, jak se k nápadu postaví ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který se expertního jednání rovněž účastní.

"Uvidíme, jestli se náš návrh posune dál," řekla Aktuálně.cz krajská mluvčí Šárka Vlčková. Kraj přitom už jednou se stejnou předlohou neuspěl. Poslanci ji v roce 2009 zamítli hned v prvním čtení. Jedním z hlavních důvodů byl argument, že by úřední kontroly v domácnostech narušovaly osobní svobodu.

"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček.
"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jaká ochrana soukromí?

Kraj je ovšem přesvědčen, že v tomto případě tomu tak není.

"Článek 12 Listiny základních práv a svobod stanoví, že obydlí je nedotknutelné, avšak zásahy do nedotknutelnosti obydlí mohou být zákonem dovoleny, je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob," uvedl kraj v důvodové zprávě ke svému návrhu.

"Vstup do obydlí za účelem ochrany ovzduší je považován za nezbytný jak z důvodu ochrany zdraví osob, tak z důvodu ochrany práv druhých," tvrdí kraj. 

Důkaz: Hřebíky v popelu

Návrh předpokládá, že by se první kontrola v domácnosti uskutečnila do dvou let od účinnosti zákona, další by následovaly každé dva roky. Kontrolu by prováděl orgán ochrany ovzduší, Česká inspekce životního prostředí i odborníci z oboru kominictví. Prověřovali by všechny kotle na tuhá paliva od výkonu 15 kilowattů a kotle na plynná či kapalná paliva od výkonu 11 kilowattů.

Kontroloval by se i popel z kotlů. "Prvním důkazem, že nebylo spalováno palivo schválené výrobcem spalovacího zařízení, bude přítomnost hřebíků, šroubů, zbytků plastů, lepenek, a podobně," uvedl kraj v důvodové zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Orgán ochrany ovzduší by pak mohl domácnosti nařídit případná nápravná opatření a pokutu. "Lze předpokládat výrazné zlepšení kvality ovzduší především v obcích, v nichž se v současné době spalují tuhá paliva nebo komunální odpady," uvedl Moravskoslezský kraj.

Poplatek za čoudící kotle zmizel

Nový zákon o ochraně ovzduší je právě ve sněmovně. Ovšem z jeho původní verze, kterou ještě připravoval tehdejší ministr Martin Bursík, vypadla část, která počítala se zavedením poplatků pro domácnosti za staré, neekologické kotle.

Současné vedení ministerstva tvrdí, že nemohlo tyto paragrafy v předloze ponechat, protože se proti tomu postavilo ministerstvo spravedlnosti s argumentem, že by šlo o porušení ústavního práva na domácí svobodu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy