Vzduch s rakovinou dýchá 65 % lidí, ukazují nová data

Pavel Baroch
13. 9. 2011 20:48
Chalupa chce na Ostravsku dotovat rodinám výměnu starých kotlů za ekologičtější
Foto: Martin Netočný

Praha - Většina obyvatel musela loni dýchat vzduch s vysokými koncentracemi rakovinotvorných látek.

Vyplývá to ze zatím neoficiálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu, které se podařilo Aktuálně.cz získat.

Nadlimitní množství rakovinotvorného benzo(a)pyrenu dýchalo loni 65 procent lidí, což je takřka dvakrát více než v roce 2009, kdy v takovém prostředí žilo 35 procent občanů.

Údaje hydrometeorologického ústavu potvrdil Jiří Hradec, ředitel informační agentury životního prostředí CENIA. Dodal, že nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji

Podle údajů, které už dříve publikovalo Aktuálně.cz, naměřila stanice v Ostravě-Radvanicích více než sedminásobné překročení limitu. V Karviné to bylo více než šestinásobné překročení a v Ostravě-Přívozu se naměřená hodnota šestinásobnému překročení přiblížila.

Chalupa chce kontrolovat kotle. A měnit

Ostravu v pondělí navštívil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, poprvé se zde sešla pracovní skupina, která se bude dlouhodobě zabývat řešením špatné kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji.

Politici a odborníci se shodli, že je nutné začít kontrolovat, co spalují domácnosti ve svých kotlích, a zároveň založit nový dotační program na výměnu starých kotlů za ekologičtější.

Lidé si topí i odpadky

Rakovinotvorný benzo(a)pyren vzniká různými spalovacími procesy, například v těžkém průmyslu, ale také při spalování v automobilech nebo při topení v kamnech rodinných domů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Na Ostravsku se přitom na znečištění tamního ovzduší podílejí domácnosti z jedné třetiny. Problémem je, že lidé mnohdy spalují nekvalitní palivo nebo dokonce PET lahve a další odpadky.

Limity pro rakovinotvorný benzo(a)pyrem ovšem byly překročeny rovněž v Kladně-Švermově, Přerově, Plzni, Liberci, Brně, Teplicích, Českých Budějovicích anebo v Praze.

"Benzo(a)pyren začíná být skutečně dost velký problém," řekla už dříve Aktuálně.cz Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu.

Za loňským mimořádným zhoršením ovzduší vidí odborníci dlouhou a mimořádně chladnou zimu, "příhodnou" meteorologickou situaci, ale i to, že více lidí si doma topí nekvalitním hnědým uhlím a dalším nevhodným palivem.

Problém v malých obcích

Hydrometeorologický ústav upozornil, že situace se znečištěným ovzduším může být ve skutečnosti ještě horší, protože v malých obcích nejsou umístěné měřicí stanice. V obcích do 10 tisíc obyvatel přitom žije bezmála polovina obyvatel.

Různé studie a dočasná měření přitom prokázala, že v malých sídlech jsou rovněž překračovány povolené limity, takže v některých obcích může být špatná kvalita ovzduší srovnatelná s velkými městy.

Výzkum Státního zdravotního ústavu před časem například ukázal, že v relativně čistém prostředí obce Havlovice nad Úpou v podhůří Krkonoš se do ovzduší dostalo z domácích komínů šestkrát více rakovinotvorných látek, než vyprodukuje průměrná tepelná elektrárna po odsíření.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 54 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy